Aktualności
19.08.2019

Wojtek Mazolewski Quintet na OGF 2019

Jak wielu artystów lubi wracać nad jezioro Ukiel. Podczas szóstej edycji Olsztyn Green Festivalu zaprezentował ze swoim quintetem nowy program inspirowany muzyką Krzysztofa Komedy. Wojtek Mazolewski opowiedział nam o swoim podejściu do niej i planach związanych z wydaniem nowej płyty.

"Komeda w moim życiu jest od zawsze. Jego muzykę znam już od dziecka. W wieku kilkunastu lat zacząłem się tym coraz bardziej interesować - kiedy poszedłem do szkoły muzycznej i jeszcze wtedy grałem punk-rocka, ale też zaczynałem słuchać jazzu i z kolegami iść w muzykę improwizowaną. Komeda był ikoną, taką postacią, która pokazywała, że można iść trochę na przekór temu, co w polskim jazzie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wydawało się być przeszkodą, takim skostnieniem" - wspomina Wojtek Mazolewski. "Komeda był dla nas takim archetypem pozytywnego polskiego jazzmana, który gra bez kompleksów, myśli miłością i pisze muzykę zrozumiałą na całym świecie."

Myśl o stworzeniu projektu koncertowego inspirowanego twórczością Krzysztofa Komedy zrodziła się trzy lata temu. "Poproszono nas, żebyśmy przygotowali koncert Trzy Dźwięki Komedy w Częstochowie. Zaprosiliśmy wtedy Leszka Możdżera, Marysię Sadowską i kilku innych gości. I kiedy zagraliśmy ten koncert - okazało się, że również w moim zespole wszyscy mają podobne doświadczenia jak ja. Nagle okazało się, że jest to taki temat, który warto by było poruszyć. Wspólny temat! Daliśmy sobie trzy lata, żeby ograć to na sali prób. I wyszliśmy z tym do państwa!"

Materiał ukaże się na płycie jesienią tego roku. Ma być nowoczesnym i autorskim podejściem do muzyki Krzysztofa Komedy. "Sięgneliśmy głównie po tematy filmowe. Także z zapomnianych filmów Jerzego Skolimowskiego, Romana Polańskiego... Przerobiliśmy to na muzykę improwizowaną - jazzową, transową, sugestywną, romantyczną" - zdradza lider WMQ.

Z Wojtkiem Mazolewskim spotkał się Karol Kotański. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Szósta edycja Olsztyn Green Festivalu odbyła się w dniach 15-17 sierpnia. Rozmowy z pozostałymi gośćmi imprezy znajdziecie także na naszej stronie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: