Aktualności
19.08.2019

Voo Voo na OGF 2019

"Człowiek bez idei jest jak milicjant bez pałki" - mówi pytany o swoje piosenki Wojciech Waglewski. Z zespołem Voo Voo już drugi raz wystąpił nad jeziorem Ukiel podczas Olsztyn Green Festivalu. W rozmowie z Karolem Kotańskim opowiedział m.in. o wydanej w tym roku płycie "Za niebawem". Posłuchajcie!

Koncert w Olsztynie zbiegł się z 50-leciem pierwszego Festiwalu w Woodstock. Jego idea bliska jest liderowi zespołu Voo Voo. Choć przyznaje, że dziś wielu dawnych hippisów zapomniało o niej. "Żyjemy w zupełnie innej epoce. To jest inny świat. Troszkę mi szkoda ludzi, którzy trzymali się pewnych zasad i pewnych idei i potem się po prostu im sprzeniewierzyli totalnie. To widać wszędzie, także w polityce. Do starych hippisów mam pretensję, że nie wynaturzyli i nie próbują przywrócić wiary w ideę, człowieka, podanie sobie ręki, itd." - mówi Wojciech Waglewski. I dodaje: "Ja jestem idealistą. Jestem przekonany, że ludzie są i źli i samolubni. Jak się rodzimy jednym z pierwszych słów jakie z siebie wydaje człowiek jest słowo: daj. Ale wierzę w to, że cała socjalizacja, przystosowanie się do bycia z innymi ludźmi powoduje, że zaczynamy dostrzegać innych i myśleć o nich. Wierzę w tę flotę zjednoczonych sił. Jesteśmy w stanie się czasem pięknie jednoczyć czasami i być razem w różnych sytuacjach."

Najnowszy album Voo Voo "Za niebawem" ukazał sie w lutym tego roku. Promowała go piosenka „Się poruszam 1”. Powstał do niej teledysk z udziałem Nadii Vadori-Gauthier, francuskiej doktor sztuk performatywnych, która od 2015 roku, po zamachu na redakcję Charlie Hebdo, minutą tańca dziennie wyraża swój sprzeciw wobec przemocy. Wojciech Waglewski przyznaje, że jego autorski utwór jest reakcją także na wydarzenia w naszym kraju. "Cały czas mam wrażenie, że żyjemy na krawędzi. Coś wisi w powietrzu. Tak się rozpędziliśmy w łykaniu tego, co nam politycy i media wypuszczają, że jesteśmy w stanie się naprawdę pozabijać. Ten tekst pisałem pod wpływem jakiejś atmosfery, która rośnie od paru lat - zbijania kapitału na szukaniu haków i epatowaniu nienawiścią. To coś okropnego, to jest straszne..."

Z Wojciechem Waglewskim po koncercie na Olsztyn Green Festivalu spotkał się Karol Kotański. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Szósta edycja Olsztyn Green Festivalu odbyła się w dniach 15-17 sierpnia. Rozmowy z pozostałymi gośćmi imprezy znajdziecie także na naszej stronie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: