Aktualności
25.05.2019

Kansas w Olsztynie

Pochodzący z Kansas wokalista i harmonijkarz Dustin Arbuckle wiele razy występował w Polsce jako współlider tria Moreland & Arbuckle. W tym roku jego nowy projekt muzyczny odbył pierwsze tournée po Europie. Jednym z przystanków była olsztyńska Galeria Sowa.

Foto: Agencja Koncertowo - Wydawnicza Delta

Przez 15 lat współtworzył roots-rockowe trio Moreland & Arbuckle. Po nagraniu siedmiu albumów i zagraniu niezliczonej ilości koncertów w ponad dwudziestu krajach całego świata, zespół zakończył w 2017 roku działalność, a harmonijkarz i wokalista Dustin Arbuckle stworzył nowy kwartet.

Zespół Dustin Arbuckle & the Damnations pochodzi z Kansas i najczęściej występuje w Ameryce. Jak z tej perspektywy wygląda koncertowanie w Polsce? "Różnica polega na tym, że prawdopodobnie możesz zobaczyć tu więcej młodych ludzi. Generalnie publiczność w Stanach jest starsza. Czuję, że w Europie mamy większy przekrój wiekowy i więcej młodych ludzi" - mówi frontman zespołu.

Grupa istnieje od 2 lat, a w nowym składzie znalazł się także Kendall Newby, perkusista znany z Moreland & Arbuckle. "Doszliśmy do punktu, w którym chcieliśmy robić inne rzeczy. Aaron [Moreland] nie chciał już jeździć w trasy i grać tylu koncertów, a ja wciąż czułem głód koncertowania. To była główna kwestia. On wolał siedzieć w domu i spędzać więcej czasu z rodziną, a my z perkusistą chcieliśmy ciężko koncertować" - tłumaczy przyczyny rozpadu Dustin Arbuckle.

A jak definiuje muzykę swojego nowego projektu? "Kiedy nastąpił rozłam, miałem ochotę zrobić muzycznie coś innego. Moreland & Arbuckle brzmiało jak zelektryfikowany blues z Mississippi połączony ze stoner rockiem. To było świetne i unikatowe, ale teraz z Damnations gramy więcej muzyki źródeł, amerikany.  W naszej kapeli wciąż jest sporo wpływów tradycyjnego bluesa, ale tego elektrycznego - miejskiego. Gramy też trochę soulu, country, korzennego rock'n'rolla, a nawet słyszę w tym wszystkim trochę ciężkiego jazzu. Podoba mi się w zespole, że potrafimy na bazie tego zagrać ze smakiem i przekonująco. A przy tym dobrze się bawimy".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Dustinem Arbuckle!

Z Dustinem Arbucklem rozmawiał Karol Kotański.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: