Aktualności
03.02.2019

Paweł Szymański nagrał Live Sesję w Radiu UWM FM

Gościem pierwszej w 2019 roku Live Sesji w Radiu UWM FM był Paweł Szymański. Autor śpiewający bluesa zaprezentował w naszym studiu swoje najnowsze, ale i te starsze piosenki. A Karol Kotański rozmawiał z nim m.in. o gitarach, płytach i jego - bardzo osobliwym - spojrzeniu na muzykę.

Gitara akustyczna, rezofoniczna i 12-strunowa oraz harmonijki ustne - na tych instrumentach Paweł Szymański wygrywa melodie do swoich przesiąkniętych bluesem autorskich piosenek. Opisuje w nich bardzo bezpośrednio absurdy otaczającej nasz rzeczywistości. Ale nie brakuje też tekstów opowiadających o relacjach międzyludzkich. Na koncie ma cztery autorskie płyty: "Król Wątpliwości", "Uroda zdarzeń", "Południowy Wiatr" oraz "Szpital św. Jakuba".

Jak przyznał w naszym studiu - nie planuje już publikować na albumach swoich piosenek. "Ten etap w życiu uważam już za skończony. Po kilku latach zajmowania się muzyką niszową stwierdziłem, że jest to rzecz może nie bez sensu, ale bez przyszłości - co oznacza prawie to samo".

Paweł Szymański krytycznie patrzy też na współczesne pojmowanie bluesa. Twierdzi, że wykonawcy nazywani bluesowymi, niewiele mają wspólnego ze znaczeniem tego pojęcia. "Rzeczy, które grali Ci, których nazywamy pionierami gatunku są tak różne od tego co się robi teraz, że ja nie widzę związku. Widzę w tym taki aspekt biznesowy, produkt zwany blues, który zdołał przez 100 lat zaistnieć w świadomości ludzi... Na tym się bazuje i istnieje cały światek - imprezy, wykonawcy, którzy się podpinają pod ten gatunek, nie mając tak naprawdę o nim zielonego pojęcia. Spójrzmy na polskie imprezy bluesowe... Szczytem wszystkiego były ostatnie Olsztyńskie Noce Bluesowe, na których nie wystąpił ani jeden wykonawca, który spełniałby warunki istnienia w tym gatunku muzycznym."

Z Pawłem Szymańskim spotkał się Karol Kotański. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Paweł Szymański wystąpił w studiu Radia UWM FM 17 stycznia. Kolejna Live Sesja już niebawem!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: