Aktualności
21.10.2018

(Nie tylko) jazzowe trio Mike'a Parkera

Mike Parker's Trio Theory to zespół wykonujący oryginalne kompozycje inspirowane różnymi nowoczesnymi stylami muzycznymi oraz własne interpretacje jazzowych standardów. Zarażają rockową energią, klasycznym odczuwaniem dynamiki, awangardową paletą nastrojów oraz rytmem i harmonią zaczerpniętą ze współczesnego jazzu.

Foto: Galeria Usługa Jazz Bar

W skład zespołu wchodzą: nowojorski basista i kompozytor Mike Parker, krakowski saksofonista Sławek Pezda oraz perkusista Frank Parker, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy. Do Olsztyna koncertowo powrócili po 3 latach nieobecności.

Lider grupy Mike Parker urodził się w Nowym Jorku i wychował w bardzo muzykalnej rodzinie. "Mój ojciec nie był muzykiem, ale bardzo kochał muzykę - różną - ale w szczególności klasyczną (...). Brat zainteresował mnie jazzem, w szczególności free-jazzem i awangardą. Myślę, że te dwie strony na mnie wpłynęły" - mówi kontrabasista Mike Parker.

Od kilku lat żyje w Krakowie. Dlaczego się tu przeprowadził? "Po pierwsze, kocham Kraków jako miasto. Jest tu wielu świetnych muzyków. To jest taka sytuacja, że mogę robić rzeczy, które chcę robić - koncertować i grać moją muzykę. Szczerze mówiąc, jeśli jesteś młodym, nowym artystą, jest to niemożliwe w Nowym Jorku ze względów ekonomicznych".

Muzyka tria zaskakuje ekspresją sceniczną i różnorodnością stylistyczną. "Najciekawszą rzeczą w tym, co robimy jest to, że nie tworzymy w jednym, specyficznym stylu. (...) Lubię o tym myśleć w taki sposób, że każda kompozycja jest innym muzycznym światem, który rządzi się innymi prawami. Czasami jest to bardzo ścisła kompozycja i jest tam dużo zasad. Czasami nie ma żadnych. A często się to zmienia w trakcie. Nawet jeśli niektóre rzeczy wydają się improwizowane, to w rzeczywistości rządzi nimi szereg zasad. Myślę, że każdy nasz utwór jest inny i może być improwizacją lub stanowić zamkniętą kompozycję. Musisz znaleźć właściwy balans w zależności od tego, co chcesz wyrazić" - opowiada Mike.

Z kontrabasistą Mikiem Parkerem oraz saksofonistą Sławkiem Pezdą rozmawiał Karol Kotański. Posłuchajcie!

Koncerty zespołu Mike Parker's Trio Theory są bardzo żywiołowe i rozimprowizowane. Jak publiczność reaguje na taką nieszablonową muzykę? "Zwykle jest bardzo dobrze odbierana. Myślę, że jeśli ludzie przychodzą z otwartą głową, zwykle coś do nich trafia. Niektórzy prawdopodobnie myślą, że nasza muzyka jest za głośna. Nie przepadają za dysonansami, czy za tym krzyczącym saksofonem. Myślę, że niekoniecznie podobamy się wszystkim, ale to dobrze, bo gdyby to podobało się każdemu, zapewne byłoby bardzo nudne".

Jak dotąd zespół wydał jedną płytę koncertową nagraną w tym składzie. Aktualnie pracuje nad wydaniem nowego albumu. "Jest on zupełnie ukończony. Wysłałem nagrania do wytwórni płytowej i czekamy aż wytłoczą nowy album. Myślę, że na dniach będę miał gotowe, fizyczne płyty i będzie można ją usłyszeć w internecie w przeciągu najbliższych tygodni - jeszcze w tym miesiącu. (...) To rzeczy nad którymi pracowaliśmy i które aktualnie grywamy" - zapewnia lider.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: