Aktualności
11.09.2018

Szymonmówi wygrywa 35. Maraton Piosenki Osobistej

Pochodzi z Bydgoszczy, ale obecnie mieszka w Warszawie. Pracuje z osobami wykluczonymi społecznie. Jest też animatorem kultury i barmanem. Pisze "najpiękniejsze piosenki o najgorszych rzeczach". Inspirują go: Lenny Valentino, Myslovitz, Bee Gees i Modern Talking. Co powstaje z tej wybuchowej mieszanki? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Szymonem Żurawskim.

Foto: Piotr Galuhn Fotografia

"Piszę piosenki totalnie na serio. Taki jestem i historie, które opowiadam gdzieś się zdarzyły. Często to są rzeczy, które przeczytałem w gazecie albo historie moich znajomych. Bo może ja nie jestem najciekawszą osobą na świecie i może niekoniecznie ludzi interesuje to, co jadłem na śniadanie albo jaką miałem przygodę w zeszłym tygodniu. Ale to są prawdziwe historie i staram się pokazywać trochę inny świat, niż często jest prezentowany w muzyce popularnej. Ale moim celem jest trafić pod strzechy i byc piosenkarzem" - mówi Szymon.

Podczas 35. edycji Maratonu Piosenki Osobistej w Świeciu był zdecydowanie najbardziej charakterystyczną postacią na konkursowej scenie. Dlatego zdobył główną nagrodę - statuetkę „Punkt Widzenia”.  Potrafi wciągnąć w swój świat i wspominane piosenkowe opowieści publiczność. Choć ubrane są one czasem w zaskakującą formę muzyczną. "To jest wypadkowa wielu zespołów, które lubię. Trochę jest w tym elementu kabareciku. W Wielkiej Brytanii czy w Stanach jest bardzo popularna piosenka komediowa i trochę może czerpię jakieś elementy z tego."

Z Szymonem Żurawskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Szymonmówi na na koncie nagraną przed rokiem EPkę "Coś się zepsuło EP". Z nowym zespołem (w składzie: Szymon Żurawski, Marcin Bocian, Mateusz "Chmura" Gudelis, Jarosław Kasprzak, Jacek Wieczorkowski) nagrał już debiutancki album, który czeka teraz na wydawcę. "Wszystko jest nagrane. Szukamy wydawcy. Na jesień się pewnie już nie wyrobimy, więc prawdopodobnie wiosna. Ale przez jesień i zimę będziemy wrzucać klipy" - zapowiada.

Podczas 35. Maratonu Piosenki Osobistej w Świeciu (7-9.09.2018) nagrodę główną Punkt Widzenia zdobył szymonmówi. Wyróżniono również zespół Long Lonely Winter, duet Pola Chobot & Adam Baran oraz jednoosobowy projekt Retrodisco. Natomiast Henry No Hurry został zaproszony do zagrania live sesji w studiu Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: