Aktualności
29.08.2018

Wielka gwiazda z Pakistanu w olsztyńskim Amfiteatrze

W Pakistanie znają go niemal wszyscy. Imran Aziz Mian jest synem legendy muzyki qawwali i niezwykle popularnym artystą w swoim kraju. Wspólnie z Marią Rumińską i innymi muzykami z Polski w kilka dni stworzył materiał i nagrał płytę. Projekt "Warmia-Pakistan. Muzyka Bez Granic" usłyszycie już 31 sierpnia w Olsztynie!

Koncert jest zwieńczeniem oryginalnego, międzynarodowego projektu warmińskich i pakistańskich muzyków, którego celem jest połączenie i znalezienie punktów stycznych dla dwóch odrębnych etnicznych tradycji. Maria Rumińska (znana olsztyńskiej publiczności m.in. z zespołów Shannon czy Hoboud) będzie wykonywać tradycyjne warmińskie pieśni przy akompaniamencie etnicznego, pakistańskiego instrumentarium.

Jak doszło do tej współpracy? "Fakt tak chciał! Bardzo się z tego cieszę" - zdradziła nam Maria Rumińska. "Ambasada zadzwoniła do muzyka, muzyk zadzwonił do mnie. I pojechałam! Wyszukałam i dałam Edwadowi Cyfusowi do ugwarzenia w sumie dwanaście utworów, z czego zrobiliśmy dziewięć - w gwarze warmińskiej w połączeniu z propozycjami poetyckimi sufizmu ze strony Imrana. Połaczyliśmy więcej niż dwa języki - jest tam też hindi, urdu i pańdźabi." Pobyt w Pakistanie Maria wspomina bardzo dobrze. "Było naprawdę cudownie! Klimat tam jest egzotyczny, ludzie tam są inni. Bardzo to jest wszystko dla nas oryginalne. Prawdę mówiąc chętnie bym tam pojechała trzeci raz i czwarty."

Co łączy muzykę Warmii i Pakistanu? "Okazało się, że 4800 kilometrów to nie jest bardzo daleko. I założenie muzyki folkowej, która towarzyszy ludowi jest wszędzie to samo. Różni nas melodia, ale nie zawsze. Różni nas trochę charakter występów i tańców. Przede wszystkim w Pakistanie naobserwowałam się, jak mężczyźni tańczą. Ale nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby łączyć muzykę z Polski z muzyką z Pakistanu. Azja gra oberki! Takie same jak nasze polskie. Autentycznie - na różnych instrumentach, które konstrukcyjnie są zbieżne z polskimi sukami biłgorajskimi czy fidelami płockimi. Identyczną techniką wykonują właściwie identyczne melodie, co nasze mazowieckie" - mówi Maria Rumińska.

Z Marią Rumińską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Prawdopodbnie jeszcze w tym roku ukaże się płyta, na której znajdą się efekty tej artystycznej współpracy artystów z Polski i Pakistanu. Koncert "Warmia-Pakistan. Muzyka Bez Granic" w piątek 31 sierpnia o 19 w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie. Bilety możecie wygrać na antenie Radia UWM FM!

Uzupełnieniem projektu będą otwarte warsztaty „Dziywczok z Warmii i Qawwal z Pakistanu”, które zaplanowano w sobotę 1 września o 14:00 w Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Jak zdradziła nam Maria Rumińska - ze swoim zespołem Shannon planuje już obchody 25-lecia pracy. Natomiast jesienią ukaże się album Grzegorza Turnaua, na którym będziemy mogli usłyszeć także muzyków olsztyńskiej grupy.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: