Aktualności
14.06.2018

Błędne Koło - nowy album Czerwonego Tulipana

8 czerwca olsztyńska grupa Czerwony Tulipan wydała swój najnowszy album "Błędne Koło". Obok premierowych piosenek skomponowanych przez Stefana Brzozowskiego do tekstów przyjaciela zespołu Janusza Mielczarka, znalazły się na nim także interpretacje utworów m.in. Jacka Kaczmarskiego, Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty i Jaromira Nohavicy.

Zespół Czerwony Tulipan działa w Olsztynie nieprzerwania od 1985 roku. Grupę tworzą obenie: Ewa Cichocka (śpiew), Krystyna Świątecka (śpiew), Stefan Brzozowski (śpiew, gitara), Andrzej Czamara (gitara) oraz Andrzej Dondalski (gitara basowa).

O nowym wydawnictwie opowiadały na antenie Radia UWM FM wokalistki poetyckiej formacji. "Uważam, że to jest bardzo ładna płyta. Tam są po prostu piękne piosenki. I to jest płyta, która mówi o tym, co dziś jest dla nas ważne i  o czym chcemy rozmawiać z widzem. To są takie piosenki, które my gramy na koncertach. W tej chwili gramy właśnie cały program z płyty. Ona zawiera te rzeczy, które są nam najbliższe teraz" - mówiła Ewa Cichocka.

Na krążku znalazło się 5 premierowych kompozycji Stefana Brzozowskiego. "To są piosenki autorstwa Janusza Jano Mielczarka - człowieka, którego poznaliśmy parę lat temu na koncercie. To literat, który kiedyś tworzył własny kabaret. Człowiek z Częstochowy. Też fotografik! Czyli pan wielu talentów, mający 82 lata. To jest tak niesamowicie witalny gość, potwierdzający to, że wiek to są tylko cyfry. Jest tak pełen energii i tak chce jeszcze coś zrobić fajnego, co udowadnia w tych tekstach, które są bardzo aktualne" - tłumaczyły wspólnie Krystyna Świątecka i Ewa Cichocka. I dodały: "Po naszym koncercie on zarzucił Stefana tymi tekstami, swoją literaturą. I pobudził go na tyle, że natychmiast powstały piękne melodie. Jak sam Stefan mówi - już dawno żaden poeta go tak nie poruszył. Są to piosenki o wolności, o nadziei. Czyli tematy, które w tej chwili są bardzo dla nas ważne i aktualne. Chcemy o tym mówić!"

Ewa Cichocka i Krystyna Świątecka były gośćmi naszej literacko-muzycznej audycji - Strefy Niepotrzebnych Słów i Dźwięków. Rozmawiał z nimi Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Płyta została nagrana w Enej Studio. Jej producentem jest Piotr Sołoducha z zespołu Enej. On także - wraz z kolegami z grupy: Kubą Czaplejewiczem i Łukaszem Przyborowskim - zagrał gościnnie na krążku. Artystom Czerwonego Tulipana w studiu towarzyszyli także m.in.: Ania Broda, Aleksander Ostrowski i Kwartet smyczkowy Avista.

Skąd tytuł albumu? "Błędne koło, czyli jakiś rodzaj matrixu, w którym my ludzie cały czas funkcjonujemy. Jesteśmy gdzieś zakręceni i nie możemy z niego wyjść. Powtarzamy cały czas te same historie, te same błędy. Wszystko jest takie samo. Mijają lata, pokolenia, a historia o nieszczęśliwiej miłości jest cały czas aktualna. Bo każdy musi na swoim ciele dotknąć tego samego, co przed wiekami ludzie przeżywali" - tłumaczy Ewa Cichocka. A Krystyna Świątecka dodaje jeszcze: "I życie też pokazuje, że nie uczymy się na własnych błędach. To, co się teraz dzieje w Polsce... Nie wyciągneliśmy wniosków i znowu się to wszystko kręci..."

O płycie, ale też Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, których 45. edycję zaplanowano w dniach 21-23 czerwca Piotr Szauer rozmawiał także ze Stefanem Brzozowskim.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: