Aktualności
10.04.2018

Debiutantka w pasky

Mery Spolsky przebojem wdarła się na polską scenę muzyczną. Jej debiutancki album "Miło Było Pana Poznać" zdobył dwie nominacje do tegorocznych Fryderyków. 7 kwietnia Marysia Żak kolejny raz wystąpiła w Olsztynie na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Z autorką i wokalistką spotkał się Wojtek Miśkiewicz.

Foto: Mery Spolsky

Zaczynała solo z gitarą pojawiając się m.in. na konkursowej scenie piosenki z tekstem. Słowa, które śpiewa zawsze były dla niej ważne w autorskich utworach. "Wiele osób mi pisze się się w nich odnalazło. Że miało dokładnie taką samą historię. Że na przykład tekst pomógł po rozstaniu czy jakiejś ciężkiej sytuacji. Ale też te teksty nie są do końca na serio. Mają dużo ironii i takiego sarkazmu. Też użyte są tam przekleństwa, żeby rozluźnić atmosferę.  Moje teksty powodują, że możesz się poczuć na luzie a nie nadęcie i poważnie. Dużo osób mi to pisze. Wcześniej, jak wykonywałam cudze utwory, nie byłam w stu procentach sobą. Teraz mogę przemówić do ludzi. Zawsze wierzę w to, że trzeba robić swoje i to ma o wiele większą siłę" - mówi Marysia Żak.

Branża doceniła jej pierwszą płytę. Została nominowana do tegorocznych Fryderyków w dwóch kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Elektronika. "Byłam bardzo zaskoczona. Nie mogłam uwierzyć, że w ogóle jakakolwiek nominacja się dla mnie znalazła. A że dwie - to musiałam dwa razy sprawdzać" - przyznaje. "To jest dla mnie potężne wyróżnienie. Marzyłam o tym, żeby się kiedyś znaleźć w tym gronie. To była taka moja ambicja, że muszę tam być. Myślałam, że może się ktoś pomylił. Już nawet nie myślę, czy dostanę te Fryderyki. Nominacja to już jest kosmos!"

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Wojtka Miśkiewicza z Mery Spolsky.

Choć album "Miło Było Pana Poznać" ukazał się jesienią 2017 roku, Mery przyznaje, że pracuje już nad nowymi piosenkami i myśli o kolejnej płycie. "Tekstowo, muzycznie, aranżacyjnie, też nawet wizualnie i koncepcyjnie ona jest gotowa. Ale staram się trochę hamować, żeby nie za bardzo iść w nią, bo jeszcze jest czas, żeby poświęcić się tej pierwszej." Drugi krążek ukaże się w 2019 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: