Aktualności
06.02.2018

Pablopavo opowiadał o Mikrotykach

2 lutego w olsztyńskiej Galerii Dobro gościł Paweł Sołtys, czyli Pablopavo. Nie śpiewał a opowiadał o „Mikrotykach”, czyli zbiorze opowiadań, za które otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” 2017. Nam jednak zdradził także swoje bogate plany muzyczne na najbliższe... dwa lata. Posłuchajcie!

Foto: MOK Olsztyn

"Trudno mi przychodzi to słowo: pisarz. Z tego względu, że mam ogromny szacunek do prawdziwych pisarzy. Znam paru. To jest ciężka praca i jeśli ktoś napisał dziesięć książek w życiu, to jest niesamowita rzecz. Mówię o sobie na razie, że jestem grajkiem, który napisał książkę. Jeśli wydam drugą - sam sobie powiem: pan pisarz" - mówił Paweł Sołtys.

Dlaczego zdecydował się napisać "Mikrotyki"? "To nie było tak, że ja któregoś dnia podstanowiłem, że w piosenkach jest mi za ciasno i chcę napisać opowiadania. Nie. To wyszło równolegle. Po prostu to jest trochę inna forma ekspresji. Zazwyczaj na początku pisania rozumiem, jaka jest tego melodia. Czy to jest melodia do piosenki czy na jakąś dłuższą formę".

Czy bohaterowie opowiadań mają swoje pierwowzory w rzeczywistości? Co to za postaci? "Ja je wymyślam. Stąd się bierze proza, że się wymyśla historię. Oczywiście one są często inspirowane ludźmi, których znałem albo spotkałem. Natomiast bardzo rzadko to jest przeniesienie czyjejś historii czy jakiejś postaci jeden do jednego. To znaczy - z pięciu osób, które się poznało, z którymi się rozmawiało, tworzy się jednego bohatera, który łączy w sobie cechy tych osób. Albo w ogóle sobie wymyślam abstrakcyjną postać. Wszystko to są postaci fikcyjne."

Z Pablopavo spotkał się Michał Napiórkowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Paweł Sołtys zapowiedział też, że wiosną prawdopodobnie pojawi się w Olsztynie z projektem Pablopavo i Ludziki, którą nagrywa nowy album. "To będzie płyta disco! Jedziemy w marcu w Bieszczady nagrywać. Kiedy się ta płyta okaże? - trudno powiedzieć. Myślę, że na początku jesieni. Pracujemy też nad nową płytą Vavamuffin. Zbliża się piętnastolecie Vavamuffin i coś tam będziemy kombinować. Zaczęliśmy też pracę nad nową płytą: Pablopavo, Praczas, Iwanek z udziałem Patryka Kraśniewskiego. To będzie w lutym 2019 roku."

Kilka słów o "Mikrotykach":

Opowiadania Pawła Sołtysa są w większości realistyczne, sensacji w nich jak na lekarstwo, trupów niewiele i scen erotycznych tyle co nic. Jest za to bar Stokrotka, w którym profesor Kruk opowiada, jak nokautować tomem Iwaszkiewicza. Anka, uczennica szkoły fryzjerskiej, stara się nie myśleć o swej twarzy, a wielki jak hala Marian bije swoje kobiety, ma nóż i kij bejsbolowy, i wszyscy wiedzą, że lepiej go omijać. W tym mieście wciąż grają Modern Talking, Limahl, Shakin Stevens, Lionel Richie, a chłopaki ćmią sobieki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: