Aktualności
07.12.2017

Olsztyńska PostNatura z pierwszą płytą

8 grudnia w olsztyńskim Mchu grupa PostNatura zagrała koncert promujący swój długogrający imienny krążek. Wojtek Miśkiewicz spotkał się z muzykami zespołu - z kilku powodów bliskiemu Radiu UWM FM. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i polecamy album!

Jackiem Lasotą i Stanisławem Dubowikiem spotkał się Wojtek Miśkiewicz.  Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Krążek jest efektem czteroletniej pracy muzyków, których inspiracje sięgają daleko poza standardowe wzorce i utarte schematy. To materiał spójny, choć zróżnicowany - ciężki, choć klimatyczny. Wydawnictwo promuje kompozycja “Gagarin”, która jest równocześnie numerem otwierającym cały album.Grupa PostNatura powstała w 2013 roku z inicjatywy obecnego gitarzysty zespołu i naszego redakcyjnego kolegi (autora audycji Rock Block) - Daniela Świderskiego. W pierwszym składzie znalazł się basista - Jacek Lasota, który wspólnie z Danielem dzielił już scenę w innym składzie o nazwie 13%, a także perkusista - Piotrek Sztachelski. Ciężka praca podczas prób zaowocowała bardzo szybkim stworzeniem materiału, który kwalifikował się na pierwsze wydawnictwo już w 2014 roku. Niestety z powodów osobistych skład opuścił perkusista i PostNatura stanęła przed wyzwaniem znalezienia nowego muzyka stylistycznie dopasowanego do granej ówcześnie muzyki, która charakteryzowała się dużą dawką folku wmieszanego w post-metalowe, instrumentalne kompozycje. Wybór padł na Staśka Dubowika, z którym Jacek i Daniel znali się z poprzednich kapel.

Styl muzyczny grupy zmienił się na zdecydowanie cięższy, oparty o melodyjne, ale niepozbawione mocy zagrywki i łamane tempa. Twórczość zespołu, od samego początku instrumentalna, poszukiwała swojego “niemego wokalu”, który mógłby się wyrazić w inny dostępny sposób. Efektem tych poszukiwań okazały się wizualizacje, za które od początku istnienia kapeli odpowiedzialny jest Boguś Buczyński. Grupa gra koncerty głównie do starych, czarno-białych, niemych filmów, które idealnie wpasowują się w jej muzykę i klimat panujący na sali. Na obrazach nie brakuje także improwizacji graficznych VJ-a oraz wycinków filmów dokumentalnych. Całość prezentuje się okazale i bogato, a forma ta wyłożona jest treścią nie pozbawioną sensu, czego dowodem jest właśnie debiutancki album - celowo połączony w całość - jak każdy koncert kapeli.

PostNatura ma za sobą kilkadziesiąt koncertów w Polsce, a dzięki uniwersalnemu językowi, jakim jest instrumentalna muzyka, niedługo wyrusza na podbój Europy. Debiutanckie wydawnictwo to dopiero początek dłuższej historii, która już w głowach artystów pisze kolejny album.

Skład zespołu:
Daniel Świderski - gitara
Jacek Lasota - bas
Stanisław Dubowik - perkusja
Bogusław Buczyński - VJ

Tracklista albumu "PostNatura"
1. Gagarin
2. Czaple
3. Nepal
4. Frankenstein
5. Siostra
6. Dybuk
7. Stary człowiek i morze

Przyjaciele - stań się jednym z nich: