Aktualności
08.11.2017

Wojtek Urbański o nowych płytach

3 listopada w klubie Pijana Czapla wystąpił Wojtek Urbański. Po olsztyńskim koncercie w studiu Radia UWM FM opowiadał m.in. o pracach nad nowym solowym albumem, soundtracku do serialu "Ultraviolet", współpracy z Justyną Święs i Wojtkiem Mazolewskim oraz zamkniętej historii duetu Rysy.

"Lubię tu wracać, dlatego, że tutaj jest po prostu pięknie. Jest piękna przyroda." - nie krył już na początku rozmowy Wojtek Urbański. "Warmia i Mazury zawsze mi się kojarzą z przyjemnością, z wakacjami. Mam tutaj trochę przyjaciół i znajomych. Dawno temu byłem też żeglarzem, więc trochę przepłynąłem Mazur. Byłem oczywiście w tym roku też na Olsztyn Green Festivalu, mimo, że nie grałem na nim. Jest to bardzo dobrze zorganizowana impreza. Bardzo fajny line-up. Bardzo mi się podoba idea, żeby był w całości polski."

Urbanski skomponował ostatnio muzykę do serialu "Ultraviolet". W styczniu nagrania pojawią się na płycie. To dziesięć utworów instrumentalnych skomponowanych przez niego, kilka zapożyczonych numerów i tytułowy singiel, w którym Wojtkowi towarzyszy Justyna Święs (The Dumplings), z którą współpracował już przy okazji pracy nad krążkiem "Traveller" duetu Rysy. "Rysy to jest zamknięty etap. Wyszło to ode mnie. Obaj w zgodzie oswoiliśmy się z tą myślą, że to był jednak projekt jednej płyty."

W przyszłym roku możemy się także spodziewać jego kolejnego solowego albumu. To jednak nie ostatnie wydawnictwo, które ukaże się w najbliższym czasie. Nagrany jest już bowiem także album Wojtka Urbańskiego z Wojtkiem Mazolewskim. Jak udało się połączyć elektronikę i jazz? "Muzycznie to są odległe światy. Jesteśmy z Wojtkiem już od dawna kumplami. Podróżujemy trochę razem. Jak się na gruncie towarzyskim zgadza wiele, to też jest znak, że muzycznie jest szansa. I my sobie tę szansę daliśmy i okazało się, że to bardzo fajnie gra" - opowiada Urbański. I dodaje. "To projekt o morzu. Jako, że Wojtek jest patriotą nadmorskim, lokalnym. Nagrywaliśmy na łodziach. Nawet na łodzi podwodnej, na kutrach rybackich z Kaszubami. W rejsie. Przeróżne historie sobie stworzyliśmy. Nagrania z jednej strony mają ten jazzowy factor, z drugiej - elektroniczny, przestrzenny, ambientowy, gdzieś miejscami techno. Dużo światów tam jest połączonych. Ciężko mi ten projekt opisać. Są też wokaliści na tej płycie. Jeszcze nie będę zdradzał kto, ale są bardzo fajne nazwiska! Wierzę, że w 2018 roku ta płyta wyjdzie."

Z Wojtkiem Urbańskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: