Aktualności
02.09.2017

Mean Thai wygrywa Fest Muzę 2017!

Olsztyńska grupa Mean Thai wygrała drugą edycję konkursu młodych kapel Fest Muza 2017. Laureaci zgarnęli 5000 złotych. Drugą nagrodę - sesję nagraniową w studiu Radia UWM FM - zdobył zespół Kino (dawniej My Different Side). Trzecie miejsce przypadło formacji Green Hill.

"To na pewno miłe zaskoczenie. Jestem w szoku. Miałem pozytywne reakcje od ludzi, ale nie wiedziałem jak to się może przełożyć na decyzję jury. Zwłaszcza, że nasza muzyka nie jest grzeczna i radiowa. Nie sądziliśmy, że może zostać doceniona" - mówił nam po ogłoszeniu werdyktu wokalista grupy Mean Thai Piotr Wróbel. "Bardzo lubimy ciężką muzykę. A ja się wywodzę z hip-hopu bardziej. Fajnie, że się udało to jakoś połączyć i znaleźć swoją niszę, która tak naprawdę w Polsce jest dość uboga" - dodaje.

Wygrywając Fest Muzę zdobyli nagrodę Prezydenta Olsztyna - 5000 zł. Na swoim koncie mają już konkursowe występy. Teraz jednak celują w duże sceny i imprezy. "W przyszłym roku staramy się właśnie uderzać bardziej w stronę większych przeglądów. Chcielibyśmy za tę kaskę wydać płytę i postarać się o to, żebyśmy mogli zagrać na scenie Woodstocku albo Kortowiady" - snuje plany Rafał Sonakowski.

"Nie chcieliśmy wchodzić do studia bez obycia i ogrania. Mieliśmy już jakieś podejścia do nagrywek i wychodziło to różnie. Więc cieszymy się tak naprawdę, że dopiero teraz będziemy już poważnie o tym myśleć i się angażować, bo mamy większe doświadczenie" - dodaje frontman zespołu.

Drugą nagrodę zdobył zespół Kino, który jeszcze w eliminacjach startował jako My Different Side. "Stwierdziliśmy, że z polską nazwą będzie ciekawiej. Otwiera to pewne furtki muzyczne, których nazwa My Different Side nam nie dawała" - mówił nam wokalista i gitarzysta Piotr Bauman. "Gramy od roku. Słuchamy bardzo dużo nowej muzyki. Chcemy brzmieć w świeży sposób. Szukamy swojej drogi, dlatego zmieniła się nazwa. Kino - jest dziedziną sztuki, która zawiera w sobie wszystkie inne możliwe. Nie ma granic. Możemy robić każdą muzykę, jaką chcemy" - dodał perkusista Patryk Kuśmierczyk.

Choć w konkursie zaprezentowali utwory anglojęzyczne, zapowiadają, że nowy repertuar będzie zbudowany z piosenek pisanych w języku polskim. Od maja tego roku intensywnie koncertują. Jesienią zamierzają zacząć pracę w studiu - nad debiutancką EPką a potem longplayem. Część materiału zarejestrują w studiu Radia UWM FM - to nagroda, którą wygrali w konkursie Fest Muza 2017.

Z nagrodzonymi zespołami rozmawiał Piotr Szauer.

Organizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Brały w nim udział zespoły z Warmii i Mazur, w których średnia wieku muzyków nie przekracza 30 lat.

W tegorocznych eliminacjach wystartowało 13 zespołów. O przepustkę walczyły w starciach półfinałowych od lutego do maja. Podczas tych pojedynków, muzycy mogli też spotkać się z przedstawicielami olsztyńskiej sceny - gośćmi specjalnymi każdego koncertu w sali kameralnej Amfiteatru im. Czesława Niemena.

Do finału dostały się grupy: Mean Thai, Green Hill, Szkiełko i Oko, My Different Side, L.U.C.A. oraz The Dmoks. Zwycięzcę poznaliśmy w sobotę 2 września. Na scenie Amfiteatru im. Czesława Niemena olsztyńskiej publiczności przypomnieli się także laureaci pierwszej Fest Muzy - We All Eat Clouds (Wszyscy Jemy Chmury).

Po ogłoszeniu werdyktu w koncercie z okazji swojego 10-lecia wystąpił zespół Transsexdisco. Galerię zdjęć znajdziecie na naszej stronie na facebooku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: