Aktualności
18.07.2017

Raz Dwa Trzy na zamku w Olsztynie

Podczas 44. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" naszą redakcję odwiedzili muzycy zespołu Raz Dwa Trzy. Grupa 30 czerwca zagrała koncert na zamkowym dziedzińcu. A jej lider Adam Nowak opowiedział Piotrowi Szauerowi o wspomnieniach z Olsztyna i Kortowa, planach solowych i zespołowych, Wojciechu Młynarskim i Agnieszce Osieckiej oraz podróży do Antarktyki.

Olsztyńskiej publiczność zespół Raz Dwa Trzy zaprezentował swoje największe przeboje. "Mamy według nas i w naszych kategoriach kilka czy kilkanaście takich ważnych piosenek, które coś opowiadają. I tę opowieść chcemy słuchaczom każdorazowo zanieść do serc i głów. Tak funkcjonujemy od 27 lat. Ważniejsza jest dla nas piosenka i opowieść niż samo wyjście na scenę i bycie na scenie. Bo jesteśmy narzędziami do wykonywania muzyki i słów. Być może robimy to tak, że ludziom się to podoba. Ale jesteśmy w służbie piosenki - zdecydowanie" - opowiadał w naszym studiu Adam Nowak.

Zespół przygotowuje już piosenki na nowy album. W planach jest także solowa płyta Adama Nowaka i projektu Akustik Amigos (w składzie: Adam Nowak, Jarek Treliński i Karim Martusewicz). "Dużo pracujemy. Mam nadzieję, że uda się to wszystko w końcu spiąć i obydwa wydawnictwa ujrzą światło dzienne. Nie wiem kiedy się ukażą."

Dyskografię Raz Dwa Trzy zamyka koncertowy jubileuszowy krążek "Raz, Dwa, Trzy... 25" nagrany 08 listopada 2015 roku w Sali Koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. "To wydawnictwo, które zarejestrowało nasz najlepiej zrealizowany koncert. Nagrywaliśmy to z ludźmi, którzy oddali temu serce, pomysły i prace. Towarzyszyli nam muzycy i wykonawcy, którzy pozornie nie powinni się znaleźć na jednej scenie. Od Adama Struga, przez Marikę, jazzmanów (Henryk Miśkiewicz, Andrzej Jagodziński), po Grzesia Turnaua i Anię Rusowicz. Każdy trochę z innej bajki. Ale jest coś takiego, co nasze piosenki ze sobą scala i możemy zaprosić dowolnych gości, którzy zaśpiewają nasze piosenki i oni będą pasowali. To jest dla mnie zagadka całyc czas." W koncercie udział wzięli również: Kinga Preis, Muniek Staszczyk, Skubas i Lech Janerka. W planach jest także wydawnictwo DVD.

W ramach projektu Trzy Sztuki Adam Nowak na początku tego roku odbył "podróż życia" do Antarktyki. "To podróż, której sam bym nie wymyślił. Nie miałem takich ambicji i nie gnało mnie do Antarktyki. Uważałem zawsze, że tam jest za zimno dla mnie. To trudne doświadczenie żeglarskie i ludzkie, ale zostawiające niezatarty ślad w środku. Trochę trudno jest stamtąd wrócić do świata i do ludzi."

Adam Nowak wspominał także swoją pierwszą wizytę w Kortowie. "Pierwszy raz byłem tutaj 29 lat temu z kabaretem Drugi Garnitur. Występowaliśmy na święcie studenckim - Kortowiadzie. Ta wizyta była bardzo dynamiczna. Graliśmy w pełnej auli z programem, który był kameralny. Ale poradziliśmy sobie. Byliśmy tu także potem. Pamiętam te występy i one są jakimś takim miłym wspomnieniem.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Piotra Szauera z Adamem Nowakiem.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: