Aktualności
13.03.2017

„Quo vadis” nominowane do Fryderyków

„Quo vadis” nominowane do Fryderyków

Album z oratorium „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego nagrany przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską w Olsztynie został nominowany w dwóch kategoriach do nagrody „FRYDERYK 2017”. Powalczy o statuetkę jako "album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa" oraz "najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej".

Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się 24 kwietnia 2017 roku – podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Trzymamy kciuki!

Album miał premierę 7 lutego 2017 roku. Zawiera pierwsze studyjne nagranie „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego. Wydawnictwo z udziałem wybitnych solistów zostało przygotowane z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego, a ukazało się w dniu 140. rocznicy urodzin kompozytora.

W nagraniu udział wzięli: Aleksandra Kurzak – sopran, Artur Ruciński – baryton, Rafał Siwek – bas, Sebastian Szumski – baryton, Arkadiusz Bialic – organy, a także Górecki Chamber Choir przygotowany przez Włodzimierza Siedlika oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

„Quo vadis” op. 30 jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był około 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w trzynastu językach.

O wydawnictwie opowiadał na naszej antenie Piotr Sułkowski. Z Dyrektorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie rozmawiała Angieszka Wiśniewska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: