Aktualności
24.05.2023

Ptaki Powrotne - kameralnie w Olsztynie

Basia Raduszkiewicz i Jarek Kordaczuk postanowili przypomnieć publiczności w Olsztynie materiał nagrany kilkanaście lat temu na płycie "Ptaki Powrotne". Jak wraca im się do tych piosenek po dłuższej przerwie? I jak wspominają pracę nad tym wydawnictwem? Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!

 

Album "Ptaki Powrotne" ukazał się w 2009 roku. Na płytę składało się 17 kompozycji Janusza Lipińskiego do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Utwory te pierwotnie zostały stworzone w latach 1969-1976 Ale nowego brzmienia i życia nadał im autor aranżacji - Jarek  Kordaczuk.

"W pierwotnej wersji były to piosenki... harcerskie. A to, co słychać na tej płycie to już mój wkład artystyczny. Januszowi Lipińskiemu zależało na tym, żeby zachować pierwotne odniesienie, jakąś historię osobistą z tym związaną. Natomiast jeśli chodzi o formę muzyczną - miałem wolną rękę" - tłumaczy Kordaczuk. A Basia Raduszkiewicz dodaje:  "Jarek na nowo opracował te utwory i przedstawił swoje kompozytorskie spojrzenie na te dzieła. A ja przyznam, że sama nie miałabym odwagi sięgnąć po poezję Baczyńskiego. Z ogromnym lękiem podchodziłam do tego projektu i potrzebowałam czasu, żeby odnaleźć się w tych utworach i odkryć wszystko to, co nie jest oczywiste w tej poezji - pięknej, ale jednocześnie bardzo wymagającej."

A dlaczego teraz postanowili przypomnieć ten program? "Mieliśmy zagrać ten repertuar niedawno w Gorzowie. Wcześniej niektóre otwory z Ptaków Powrotnych wplataliśmy w nasze koncerty. Czekaliśmy na okazję, kiedy będziemy mogli to powtórzyć. Zapragnęliśmy to jeszcze pokazać w tej postaci kameralnej, która jest nośnikiem równie silnej refleksji" - tłumaczy Kordaczuk.

Z Basią Raduszkiewicz i Jarkiem Kordaczukiem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

Koncert "Ptaki Powrotne / Kameralnie" już w sobotę 27 maja o 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Olsztynie. Wstęp wolny!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: