Aktualności
23.05.2023

Arkadiusz Reikowski: Muzyka ma pogłębić emocje

Arkadiusz Reikowski to kompozytor, który od ponad dekady tworzy muzykę do gier wideo. W jego portfolio znajdziemy takie produkcje jak: "Observer", "The Medium", "Stell Rats" i "The Blacktail". Za ostatnią z nich zdobył nagrodę Digital Dragons 2023 w kategorii Best Polish Game Audio.

 

Arkadiusz Reikowski na początku swojej drogi muzyką zajmował się hobbystycznie.  "Ja zacząłem w ogóle pracować przy grach razem z ludźmi, którzy zbierali się na różnych forach dyskusyjnych i to była z reguły jakaś zbiórka pasjonatów, którzy chcieli zrobić grę. [...] To nie była demoscena, ja nie zaczynałem od demo sceny tak jak na przykład Adam Skorupa, ale to było dość pokrewne, a potem to już się potoczyło" - mówił na antenie Radia UWM FM.

Bardzo dobrze wspomina m.in. pracę nad Layers of Fear z 2016 roku. "Zarówno gra, jak i ścieżka dźwiękowa bardzo dobrze się przyjęły, żeśmy zrobili ją bardzo szybko i był to taki trochę projekt... no nie do końca wiadomo jak to zostanie odebrane. [...] To był jeden z pierwszych projektów dla Bloobera, który robiłem. I jakoś tak bardzo nostalgicznie wspominam tą współpracę, dlatego fajnie mi się do niej wracało."

Obecnie pracuje nad remakem drugiego Silent Hilla (wspólnie z Akirą Yamaoką), Layers of Fear i Gordem. O ostatniej produkcji mówi tak: "Dla mnie jest bardzo ciekawa, bo to jest projekt, który znowu współtworzyłem z Zazulą, z Bartem Pałygą (występowali w ścieżce dźwiękowej do gry Blacktail), czyli ludźmi, którzy się świetnie znają na białym śpiewie, na instrumentach etnicznych. Jest to rzecz, która ma w sobie muzykę można by powiedzieć pogańską, jest miksem elementów słowiańskich, norydyckich."

Z Arkadiuszem Reikowskim rozmawiał Szymon Tołpa. Posłuchajcie!

 

A jeśli chcecie poznać twórczość tego komopozytora, zapraszamy do wysłuchania setnej audycji RESET, w której druga część była poświęcona właśnie jemu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: