Aktualności
18.05.2023

Mocny debiut z Olsztyna - IINÁ z płytą "Młoda"

W połowie maja ukazała się w internecie debiutancka płyta zespołu IINÁ. Grupę tworzą: Ewa Pawlak (wokalistka grająca na syntezatorze, autorka tekstów i muzyki), Dominika Cieślak (skrzypce) i Jacek Ruczko (perkusja). Na płycie znalazło się 8 autorskich utworów w języku polskim i angielskim.

"Pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego. W Olsztynie miałam okazję być i tworzyć Teatralny Spichlerz jeszcze w trakcie studiów i miasto zapamiętałam jako miejsce pełne kreatywnych ludzi i twórców" - mówi Ewa Pawlak. "Później przeprowadziłam się do Warszawy i tam mieszkałam długo, bo całą dekadę. Po czym uznałam, że Olsztyn jest najlepszym miejscem do mieszkania w tym kraju. Przeprowadziłam się tu z miłości do natury, jezior i lasów. Myślę, że po części tę miłość słychać w muzyce" - tłumaczy.   

Zanim powstała IINÁ, Ewa Pawlak udzielała się z Martą Andrzejczak i Piotrem Banaszkiem w olsztyńskiej grupie Małe Przyjemności. Obecnie skupiona jest na jednym projekcie.

"Jestem absolutnie zafascynowana Skandynawią, jej minimalizmem i atmosferą. Skojarzenie z zorzami często jest punktem wyjścia do utworu, pobudza moją kreatywność. Północ jest tajemnicza, dla nas nieodkryta i dlatego tak pociągająca. Tak jak Warmia, wyjątkowy region w Polsce" - twierdzi.W rozmowie na antenie Radia UWM FM Ewa Pawlak opowiedziała o swojej przeszłości i początkach przygody z wokalistyką oraz pisaniem piosenek. Wytłumaczyła również, o czym traktują śpiewane przez nią teksty. - "W niekórych utworach zwracam się do wszechświata, do mocy stwórczej, ale też te piosenki są przesycone tęsknotą" - dodaje.  

Podczas rozmowy nie mogło zabraknąć tematu pozostałych członków zespołu oraz roli producenta Marcina Rumińskiego, znanego z takich grup jak Shannon i Hoboud. "Marcin zainspirował nas. To był przełom w istnieniu naszego zespołu" - zdradza Ewa.

IINÁ planuje kolejne wydawnictwa i koncerty, o czym dowiecie się z wywiadu przeprowadzonego przez Michała Napiórkowskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: