Aktualności
16.03.2023

Moribaya z trzecim albumem w Olsztynie

"Saba" w nigero-kongijskim języku bambara oznacz trzy. "Saba" to również trzecia płyta w dorobku warszawskiej grupy Moribaya. Zespół tworzą muzycy z całego świata - nie tylko z Polski, ale też Ukrainy, Australii i Burkina Faso. W piątek 17 marca wystąpią na Scenie Zgrzyt w Browarze Warmia.

 

Czy Polska to dobre miejsce, by grać etniczną muzykę z Afryki? "Na początku naszego istnienia było nam dość trudno. Nie można nas było przypisać do żadnej subkultury czy idei. Nie było tego typu imprez i festiwali. Z czasem, w ciągu ostatnich 5 lat wydarzyła się w Polsce wręcz rewolucja kulturowa. Widzę dobrą tendencję, ludzie świetnie bawią się na naszych koncertach" - mówi pochodząca z Olsztyna liderka grupy, Anika Kamińska.

Anika opowiedziała o swojej fascynacji muzyką zachodnioafrykańską i jej wpływie na współczesną muzykę rozrywkową. Wspomniała o tańcu afrodance, który w jej przypadku, w naturalny sposób, łączy się z muzykowaniem. Przybliżyła też dość egzotyczne w naszym kraju instrumenty, z których korzysta Moribaya, takie jak m.in. balafon czy dundun.

Posłuchajcie rozmowy Michała Napiórkowskiego.

Radio UWM FM jest patronem medialnym płyty Moribaya "Saba".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: