Aktualności
13.09.2022

Sploty o muzycznej tradycji Warmii

Przed koncertem realizowanym w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie "Olsztyn leży na Warmii: gwara warmińska wehikułem zagubionej tożsamości" w studiu Radia UWM FM gościliśmy przedstawicielki grupy Sploty. Ania Broda i Mary Rumi w Magazynie z Kulturą opowiadały o swojej fascynacji tradycją muzyczną regionu.

Z Anią Brodą i Mary Rumi rozmawiała Karolina Rogóz-Namiotko. Posłuchajcie!

Na wyjątkowe wydarzenie, inspirowane warmińskim dziedzictwem kulturowym MOK w Olsztynie zaprasza 17 września o  17:00. W Zajezdni trolejbusowej w oryginalnym koncercie wystąpi zespół Sploty, grający w składzie: Ania Broda, Małgorzata Makowska, Mary Rumi. Koncertowi będzie towarzyszyła także wielkoformatowa mobilna instalacja artystyczna „Legendy warmińskie” autorstwa Jarosława Gacha, Marcina Wakara i Edwarda Cyfusa.

SPLOTY to trzy różne podejścia do wokalu i interpretacji muzyki polskiej. Materiał muzyczny bazuje na melodiach, tańcach i piosenkach tradycyjnych z regionów takich jak: Suwalszczyzna, Warmia, Mazury, Mazowsze, Wielkopolska i Wileńszczyzna. Jedyne na polskiej scenie muzycznej trio, w którym muzyka instrumentalna, improwizacja oraz narracja warstwy tekstowej pieśni SPLATA się z dzikością brzmienia tradycyjnych instrumentów.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Olsztyn leży na Warmii: gwara warmińska wehikułem zagubionej tożsamości”. Jego głównym celem jest popularyzacja gwary warmińskiej w formie atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy kultury. Ideą przyświecającą Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olsztynie była transmisja wartości oraz dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń Warmiaków, dostosowana do dzisiejszej wrażliwości. Realizacja projektu ma za zadanie umożliwić współczesnym mieszkańcom Warmii tożsamościowe, kulturowe i społeczne „zakorzenianie się” w regionie, który - mimo że stanowi ich miejsce zamieszkania, a nawet urodzenia - ze względów historycznych i politycznych często jest dla nich „terra incognita”.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: