Aktualności
08.07.2022

Zbadają język i historię rodu Czapskich

Ponad 700 tysięcy złotych otrzymali z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki badacze z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Chcą opracować i wydać trzy tomy egodokumentów związanych z rodem Czapskich, który bardzo wiele znaczył w Polsce XVIII wieku. Szczegóły zdradziła nam prof. Iwona Maciejewska.

Projekt zatytułowany „Źródła do dziejów Czapskich w XVIII wieku. Egodokumenty członków rodziny wojewody pomorskiego Piotra Jana (1685–1736) - opracowanie filologiczno-historyczne i edycja” czekał na ocenę przeszło dwa lata. Na przeszkodzie stanęła pandemia. Jednak ostatecznie uzyskał dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w wysokości 723 814 złotych. Tym samym znalazł się w gronie 39 wniosków wybranych przez ekspertów spośród 268 złożonych w module "Dziedzictwo narodowe".

Zaplanowane na 5 lat badania prowadzone są przez siedmioosobowy zespół składający się z literaturoznawczyń, językoznawczyń, historyków i historyka sztuki z Olsztyna, Torunia, Gdańska oraz Warszawy. Jego pracami kieruje prof. Iwona Maciejewska. Celem projektu będzie analiza filologiczna i historyczna dokumentów osobistych (listów oraz diariusza) członków rodu Czapskich, a następnie udostępnienie ich w postaci edycji (również w wersji online).

Z prof. Iwoną Maciejewską spotkała się Ania Makarewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: