Aktualności
06.07.2022

UWM dołączył do olsztyńskiego Klastra Energii

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, spółka Dobra Energia dla Olsztyna oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołączyły do dziesięciu instytucji należących do samorządu Olsztyna tworząc 5 lipca Olsztyński Klaster Energii. "Będziemy starali się szukać innowacyjnych rozwiązań produkcji zielonej energii" - podkreśla Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

"Jesteśmy jednym z największych konsumentów energii w mieście. I bardzo nam zależy na tym, aby wspierać wszystkie te działania, które są związane ze zrównoważonym zarządzaniem korzystania z energii" - podkreśla Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski. "Będziemy starali się szukać innowacyjnych rozwiązań produkcji zielonej energii, żeby ograniczać emisję szkodliwych gazów. Mamy Centrum Biogospodarki, które realizuje projekty badawcze i pracuje nad najnowocześniejszymi technologiami. To jest energia nie tylko z biomasy, ale równiez z glonów. Także paliwa wodorowe - to jest przyszłość."

Specjalny klaster komunalny został powołany przez olsztyńskie instytucje już 11 lat temu. Do tej pory tworzyły go jednak tylko miejskie instytucje: Gmina Miasta Olsztyn, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Olsztynie, Olsztyński Zakład Komunalny Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olsztynie, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie, Zakład Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie, Olsztyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Zarząd Komunikacji Miejskiej w Olsztynie oraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Olsztynie.

"Wiemy jakie są nowe wyzwania i doszliśmy do wniosku, że należy powołać Klaster Energii. Zaprosiliśmy do tego przedsięwzięcia, poza naszymi spółkami, partnerów zewnętrznych - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. "Wiemy, jak wytwarzać energię w oparciu o odnawialne źródła energii. Już z tego korzystamy. Poza tym należy pamiętać, że tego typu organizacje mają szansę liczyć na łatwiejszy dostęp do unijnych środków. To olbrzymia szansa do rozwoju naszego miasta i całego regionu."

Główne zadania, które wyznaczyli sobie twórcy Klastra Energii to: osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku, zachowanie i poprawa środowiska naturalnego, zapewnienie dostępu do "czystej" energii elektrycznej i cieplnej oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: