Aktualności
21.06.2022

Noc radości, noc spotkań i wspomnień

Za nami VII Noc Radiowców w Kortowie. W sobotę 18 czerwca w redakcji Radia UWM FM gościliśmy słuchaczki i słuchaczy oraz osoby, które w ostatnich 21 latach tworzyły program naszej stacji. Wspomnieniami sięgaliśmy też czasów Radia Kortowo. To jego załodze zawdzięczamy wywalczenie koncesji na nadawanie programu w eterze.

Noc Radiowców to wydarzenie, które na stałe wpisało się już w kalendarz naszej rozgłośni. To świetna okazja do wspominania bogatej historii Radia UWM FM oraz dwóch radiowęzłów, które funkcjonowały przed 2000 rokiem w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie oraz Wyższej Szkole Pedagogicznej - Radia Kortowo i Radia Emitor. Ale też spotkania osób, które je tworzyły.

Piersze "Noce" odbywały się w kwietniu. W okresie pandemii postanowiliśmy jednak przenieść je na drugą połowę czerwca i połączyć z świętowaniem urodzin Radia UWM FM, które w eterze zadebiutowało 23 czerwca 2001 roku.

"Rzeczywistość się zmienia, słuchacze się zmieniają, ale nasze radio od wielu lat jest wpisane w życie pracowników i studentów, ale też Olsztyna. Zajmuje ważne i istotne miejsce" - podkreślał podczas inauguracji VII Nocy Radiowców Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Sławomir Przybyliński. Zwracał także uwagę na rolę, jaką odgrywa Radio UWM FM kształtując dziennikarskie talenty. "To kuźnia talentów. Nawet przez te ostatnie lata wielu studentów i studentek praktykowało tutaj każdego dnia. Dziś nie ma ich z nami. Są w większych i mniejszych rozgłośniach. Należy się cieszyć, że Olsztyn jest zauważalny."

Justyna Bryszewska, Natalia Faustynowicz, Agnieszka Wiśniewska, Kasia Staszko, Kasia Świąder, Paweł Świąder, Adrian Brzozowski, Patryk Pulikowski, Bartek Tobieński, Radek Nałęcz, Dariusz Wasiela, Arkadiusz Stępień-Miernikowski, Marcin Rudzki, Piotr Bułakowski, Piotr Tyszkiewicz, Maciej Kwiatkowski, Piotr Bonar i Włodzimierz Chołostiakow - między innymi tych prezenterów mogliście w sobotę po dłuższej lub krótszej przerwie znów usłyszeć na naszej antenie. Specjalną audycję przygotował także Kamil Wicik. 18 czerwca świętował swoje 20-lecie w radiu.

Jedną z niewielu osób, które współpracowały zarówno z Radiem Kortowo, jak i Radiem UWM FM był Radek Nałęcz. Po latach postanowił zajrzeć w progi dobrze znanej sobie redakcji. "Do ekipy Radia Kortowo dołączyłem w latach 1996/1997. Pamiętam, że po pierwszej audycji wybiegłem z płaczem ze studia, myśląc, że radio nie jest dla mnie i zawiodłem wszystkich. Ale jak się okazało historia potoczyło się inaczej. Radio okazało się moją miłością, ale też sposobem na życie. I mogę cały czas wykonywać ten zawód" - wspominał na antenie w rozmowie z Bartkiem Tobieńskim (ostatnim redaktorem naczelnym Radia Kortowo).

A Bartek Tobieński przypominał trudną drogę do uzyskania koncesji na nadawnie programu w eterze.

Radio przez lata nie tylko szlifowało dziennikarskie talenty. Łączyło też ludzi. Tu rodziły się miłości i... małżeństwa. Opowiadali o tym m.in. Kasia Świąder i Paweł Świąder.

W audycji Nowe Pokolenie UWUEMKI swoimi muzycznymi zainteresowaniami dzieliły się z nami dzieciaki.

 

Na koniec oddajmy jeszcze głos słuchaczom, którzy odwiedzili w sobotę naszą redakcję. W audycji Gramy Twoje prezentowali ulubione piosenki i opowiadali o tym, za co cenią Radio UWM FM. Czy coś zaskoczyło ich, gdy zajrzeli do budynku przy ul. Kanafojskiego w Kortowie? Posłuchajcie!

Dziękujemy, że byliście z nami podczas VII Nocy Radiowców w Kortowie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: