Aktualności
06.06.2022

Łyna - rzeka skarbów?

Warsztaty entomologiczne, spacery tematyczne, animacje oraz tworzenie wystawy z wyłowionych z Łyny "skarbów" - to główne atrakcje Święta Łyny. Na wydarzenie 4 czerwca mieszkańców stolicy regionu zaprosił Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie we współpracy z Akademickim Klubem Płetwonurków "Skorpena".

 

Święto Łyny było okazją do zajrzenia wgłąb najważniejszej olsztyńskiej rzeki. Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" zrobił to zresztą nie pierwszy raz. "Od dziesiątek lat sprzątamy jeziora i rzeki w okolicy Olsztyna i samym Olsztynie. Mamy na liczniku kilkadziesiąt ton śmieci wyciągniętych z rzek" - przypomina Paweł Laskowski z AKP "Skorpena".

Pierwsze Święto Łyny odbyło się w 2019 roku. Kolejną edycję wstrzymała pandemia. Stąd trzyletnia przerwa. "Postanowiliśmy zrobić coś więcej niż tylko sprzątanie i wyciąganie śmieci. Chcemy zainwestować w nowe pokolenie - po to, żeby tych śmieci w przyszłości było coraz mniej. Jako osoby nurkujące zdajemy sobie sprawę z piękna rzeki Łyny. Natomiast nie wszyscy chyba wiedzą, że to jest chyba najbardziej brudne miejsce w Olsztynie... Na dnie zalegają dziesiątki ton śmieci, które leżą i czekają na to, żeby je posprzątać."

 

Dwie hulajnogi, taczka, opony, butelki i cała masa puszek - to tylko niektóre rzeczy, które w tym roku udało się wydobyć z dna rzeki. A jakie skarby biologiczne kryją się w Łynie? O tym opowiedział nam prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W akcję włączył się także... klub hokeja podwodnego Szczupaki z Olsztyna. O czym opowiedział nam Bartłomiej Skrago.

 

Relację przygotowała Karolina Rogóz-Namiotko.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: