Aktualności
19.05.2022

O fotowoltaice na UWM

"Nowoczesne systemy fotowoltaiczne w produkcji zdrowej żywności" - to hasło seminarium techniczno-naukowego zorganizowanego 18 maja przez Katedrę Gospodarki Wodnej i Klimatologii Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prelekcji ekspertów wysłuchać mogli m.in. studenci dwóch kierunków realizowanych na UWM: ochrona środowiska i odnawialne źródła energii.

 

"To było chyba jedna z pierwszych takich dyskusji - seminarium polegające na przedstawieniu różnych problemów i przybliżeniu zagadnień związanych z  coraz bardziej popularną (zwłaszcza u nas w regionie) fotowoltaiką" - podkreśla prof. Katarzyna Glińska-Lewczuk, kierownik Katedry Gospodarki Wodnej i Klimatologii UWM w Olsztynie.

Seminarium zostało zorganizowane w ramach programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Jego goście - w tym studenci UWM - mogli wysłuchać czterech wystąpień:  "Rola fotowoltaiki w transformacji energetycznej" Krzysztofa Kacprzyckiego i Piotra Linowskiego (Polska Agencja Energetyczna Sp. z o.o.), "Nowe technologie w fotowoltaice" Adama Torebko (firma „Corab” S.A.), "Farmy fotowoltaiczne w rolnictwie, źródła i uwarunkowania rozwoju" Zbigniewa Brodzińskiego („Instytut Rozwoju  sp. z o.o. Kozarek Mały") oraz "Fotowoltaika w akwakulturze" Jarosława Parola („Tradycyjna Wędzarnia Warmińska” Kaborno).

"Dowiedzieliśmy się jak w skali lokalnej, krajowej i globalnej rozwijają się aktualnie farmy fotowoltaiczne i jakie z tego możemy mieć efekty związane z produkcją energii. Rozwiane zostały także główne kwestie związane z wadami i zaletami takich rozwiązań" - dodaje prof. Glińska-Lewczuk.

Studenci UWM byli bardzo zainteresowani tematem seminarium. "Fotowoltaika - ze względu na szeroki rozwój - jest tematem dynamicznie poruszanym przez nas. Ma stać się głównym źródłem energii pozyskiwanej z OZE. Są duże możliwości wykorzystania jej na terenach rolniczych. Nie tylko będzie dawać nam energię, ale też pozwoli wykorzystywać warunki środowiskowe. Musimy dążyć do edukacji w tym temacie" - mówiła nam Aleksandra Szczepura.

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: