Aktualności
19.05.2022

Za nami 14. Dni Humana

Pod dwóch latach przerwy Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponownie zaprosił nas do udziału w swoim święcie - w nieco odświeżonej formule. Co działo się podczas 14. Dni Humana? Posłuchajcie relacji reporterów Radia UWM FM!

We wtorek 17 maja na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęły się 14. Dni Humana. Impreza skierowana była zarówno do studentów, jak i pracowników. To ich wspólne święto - podkreślał prof. Mariusz Rutkowski.

"To dla nas oddech od codziennej pracy. Chcielibyśmy żeby - w nowej formule - te dwa dni były taką okazją do spotkań, poznania nauki, ale też wspólnej zabawy" - mówił Dziekan Wydział Humanistycznego. "Już podczas pierwszego spotkania ze studentami, powiedziałem, że chciałbym, żeby to było ich święto. Żeby zaznaczyli swoją obecności w takiej forule, w jakiej chcieli. To oddanie inicjatywy młodym ludziom."

Przez dwa dni Wydziałem Humanistycznym rządzili więc studenci. Czego dowodem było symboliczne przekazanie władzy dziekańskiej przewodniczącej samorządu. "Chcemy, żeby Dni Humana były bardziej rozrywkowe i otwarte dla studentów" - mówiła Luiza Milewska. "Zaprosiliśmy studentów na warsztatowe szkolenia, chcieliśmy przedstawić im wykładowców. W programie znalazł się także konkurs szybkiego czytania. A środa to dzień rozrywkowy."

Nasza reporterka Amelia Zalewska rozmawiała z wykładowcami, którzy przygotowali na tegoroczne Dni Humana swoje prelekcje lub prezentowali wraz ze studentami koła naukowe.

We wtorek poznaliśmy także laureatów VIII edycji Konkursu Recytatorskiego dla studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zorganizowali go studenci drugiego roku studiów licencjackich na kierunku logopedia we współpracy z Naukowym Kołem Teatralnym "Salve Verbum". Z jedną z jurorek - dr Mileną Gauer - rozmawiał Szymon Tołpa.

W środę od samego rana na Wydziale Humanistycznym wybrzmiewała natomiast muzyka... Żacy mogli także wziąć udział w ostatnich wykładach i warsztatach. Jedną z nowych propozycji była gra planszowa z wiedzy o Williamie Szekspirze i jego twórczości: „Postaw na milion: Szekspir” a także „Mafia: edycja szekspirowska”.

Po wspólnym odtańczeniu poloneza (przy wsparciu Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo") żacy i wykładowcy przenieści się na... piłkarskie boisko, gdzie odbył się mecz: kadra kontra studenci.  Na wieczór zaplanowano natomiast ognisko oraz imprezę w jednym z kortowskich klubów. Posłuchajcie relacji!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: