Aktualności
13.05.2022

Studenci Collegium Medicum UWM poznają hortiterapię

Dr Beata Płoszaj-Witkowska z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od dwóch lat prowadzi zajęcia z hortiterapii dla przyszłych lekarzy. Czego uczą się na nich studenci? Posłuchajcie!

Hortiterapia (nazywana także ogrodoterapią lub terapią ogrodniczą) polega na wykorzystaniu ogrodów w pracy z pacjentami. Jest stosowana m.in. w przypadkach rekonwalescencji po udarach, wypadkach i paraliżach, ale także u osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością lub jako metoda terapeutyczna dla osób wykluczonych społecznie.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie prowdzone są zajęcia z hortiterapii. Uczestniczą w nich studenci architektury krajobrazu, rolnictwa czy ogrodnictwa, ale także przyszli lekarze z Collegium Medicum UWM.

"Prowadzę zajęcia dla studentów trzeciego i piątego roku kierunku lekarskiego. Przychodzą tu, żeby poznać inny typ terapii - w ogrodzie" - mówi dr Beata Płoszaj-Wiktowska. "Rośliny mają właściwości lecznicze, terapeutyczne. Działają na psychikę. Studenci przychodzą trochę przerażeni. A po zajęciach są uśmiechnięci, cieszą się i sprawia im to frajdę."

Wioletta Ustyjańczuk rozmawiała także ze studentkami kierunku lekarskiego. Posłuchajcie, jakie były ich wrażenia po pierwszych takich zajęciach.

Wydział Rolinictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prowadzi także studia podyplomowe z zakresu hortiterapii. Kształci w ten sposób kadry terapii zajęciowej z zakresu ogrodnictwa przystosowane do opieki i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, osób starszych oraz uzależnionych od używek.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: