Aktualności
13.05.2022

Od quidditcha do spikeballa

Sami nazywają siebie grupą zwariowanych nerdów, którzy lubią i chcą zażyć trochę adrenaliny! HoneyBadgers to uniwersytecka drużyna sportów nietypowych. Od kilku lat działa w strukturach Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czym się zajmuje? Posłuchajcie!

 

Foto: Hanka Kowalczyk

Drużyna HoneyBadgers powstała w Kortowie w 2017 roku. W pierwszych latach skupiała się głównie na popularyzowaniu znanej z książek o Harrym Potterze nietypowej dyscypliny jaką jest quidditch. Ostatnio jednak głównie pojawia się na imprezach sportowych, na których gra się w spikeballa (znanego też jako roundnet).

"Jesteśmy agendą uniwersytecką. Staramy się wyszukiwać nietypowe dyscypliny sportu i próbujemy je rozpowszechnić" - tłumaczy Damian Pieloch. "Zaczynaliśmy od gry w quidditcha. Ostatnio trenujemy roundnet. To nowa dyscyplina, raczkująca w Polsce. Polega na graniu małą gumową piłką i odbijaniu ją w taką siatkę, która jest umieszczona na środku pola. Gra się w parach naprzeciwko siebie. Zasady są bardzo podobne do siatkówki plażowej. Grać można wszędzie!"

Studenci brali już udział w kilku turniejach. Na początku maja pojawili się w Warszawie. A tydzień później rywalizowali również na własnym terenie - w Kortowie. "Graliśmy z najlepszymi w Polsce. Rozwijamy się i świetnie się bawimy. Trenujemy dwa razy w tygodniu - w zależności od pogody. Treningi są otwarte. Cały czas przychodzą do nas nowi ludzie. Dzięki temu mamy motywację, by się rozwijać. Zazwyczaj mozna spotkać nas na plaży kortowskiej od 14:00-15:00 do późniego wieczora."

Z Damianem Pielochem rozmawiał Krystian Jankowski.

Jeśli chcecie spróbować gry w spikeballa - zajrzyjcie na trening. Grupa HoneyBadgers pojawi się także 20 maja na plaży kortowskiej podczas Dnia Otwartego UWM oraz podczas Kortowiady (1-4 czerwca).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: