Aktualności
06.04.2022

Biblioteka UWM już... w chmurze

Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ma jeden z najnowocześniejszych systemów obsługi swoich zbiorów. Jest przystosowany do pracy z serwerów chmurowych, dzięki czemu placówka może zrezygnować z kosztów utrzymania drogiego zaplecza serwerowego. Działa na uczelni od 29 marca.

 

Nowy chmurowy system biblioteczny Alma "symbolicznie" został zainaugurowany we wtorek 5 kwietnia. "Dla naszej uczelni i dla naszych użytkowników oraz bibliotekarzy jest to moment szczególny" - podkreślała dyrektor Biblioteki UWM w Oslztynie  dr inż. Scholastyka Baran. "Dołączamy do elitarnej międzynarodowej społeczności użytkowników tego systemu. Został on dotąd zaimplementowany przez 2400 instytucji. W kraju jesteśmy czwartą biblioteką uczelnianą, która z niego korzysta."

Prace nad zakupem i wdrożeniem nowego systemu rozpoczęły się już w 2016 roku. Cała obsługa zbiorów Biblioteki UWM odbywa się teraz za pomocą przeglądarki internetowej, a bibliotekarze mogą obsługiwać użytkowników poprzez smartfona czy tablet. Mogą również pracować zdalnie logując się na swoje stanowisko. "System umożliwia zupełnie inny dostęp do repozytoriów, wyników badań naukowych. A to bardzo ważne dla naszej uczelni i mówi wiele o jej randze na arenie międzynarodowej. Rozbudowany interfejs pozwala na łatwe komunikowanie się z innymi systemami, które już są w uczelni wdrożone - np. z systemem USOS czy systemem SAB"

Wdrożenie nowego systemu trwało kilka miesięcy. Umowę władze uczelni podpisały w październiku 2021 roku. Natomiast transfer danych zakończył się 28 marca. Warto podkreślić, że było to jedno z zadań wpisanych w Strategię Rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na lata 2021-30.

"Podnosimy poziom funkcjonowania Biblioteki. Zmieniamy zupełnie to funcjonowanie przez to, że mamy najnowocześniejszy system, który jest bardziej przyjazny dla odbiorców i pracowników. Dla Uniwersytetu będą to także korzyści niewymierne - liczone w rozwoju pracowników i studentów. Ale też mówimy tutaj o oszczędnościach związanych z inwestycjami w infrastrukturę informatyczną. A to jest bardzo duży koszt" - mówił Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

Relację przygotował Piotr Szauer.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: