Aktualności
20.01.2022

Dr hab. Karol Sacewicz ponownie kieruje Delegaturą IPN w Olsztynie

Od 17 stycznia olsztyńską Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej ponownie kieruje dr hab. Karol Sacewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O swoich planach i pierwszych działaniach opowiedział nam w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

Przypomnijmy, że dr hab. Karol Sacewicz kierował już olsztyńską Delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2017-19. Podobnie jak wtedy, także i teraz zamierza łączyć obowiązki naczelnika z pracą w Instytucie Historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Chciałby zresztą, by IPN ściśle współpracował z uczelnią.

"Koncentruję się na współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jestem po rozmowie z panem Rektorem - bardzo życzliwej i merytorycznej, za co bardzo dziękuję. Chodzi m.in. o to, żeby pewne wydarzenia historyczne (np. zbrodnia katyńska) znajdowały odzwierciedlenie chociażby w wystawach IPN-u w przestrzeni naszego kampusu. Na pewno IPN będzie obecny w przestrzeni uniwersytetu" - mówił w studiu Radia UWM dr hab. Karol Sacewicz.

A jak udaje mu się łączyć obowiązki na uczelni oraz w IPN-ie? "Jestem przede wszystkim historykiem - niezależnie od instytucji, w której pracuję. Jeżeli człowiek prowadzi badania zgodne z warsztatem, odtwarza historię - niezależnie gdzie pracuje, robi to dobrze. Tak też staram się działać" - podkreśla.

Z drem hab. Karolem Sacewiczem spotkał się Korneliusz Komorowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 

Karol Sacewicz urodził się w 1978 roku. Jest adiunktem w Instytucie Historii UWM w Olsztynie. Od 2015 roku pracuje także w Instytucie Pamięci Narodowej. Od 2002 roku prowadzi zajęcia dydaktyczne na kierunkach: historia, stosunki międzynarodowe, administracja oraz wojskoznawstwo. Główne obszary jego zainteresowań badawczych obejmują zagadnienia życia politycznego w II RP, ze szczególnym uwzględnieniem postaw antykomunistycznych, jak i aktywności organizacji komunistycznych, historię Polskiego Państwa Podziemnego, jego stosunku do komunistów i komunizmu, a także powojenną historię Warmii i Mazur.

Obecnie pracuje nad monografią przedstawiającą polską perspektywę wojny w Wietnamie oraz - we współpracy z innymi naukowcami - nad wydawnictwem źródłowym obrazującym antykomunizm ruchu narodowego w międzywojennej Polsce. Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz źródłowych, w tym kilkunastu książek oraz kilkudziesięciu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: