Aktualności
14.01.2022

Online, ale nie tylko jedną noc

14 stycznia rozpoczęła się jedenasta edycja Nocy Biologów. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przygotował w tym roku ponad 100 różnych propozycji programowych. To głównie zajęcia, wykłady i pokazy online. Ale w wielu z nich będzie można uczestniczyć także przez najbliższe tygodnie. Posłuchajcie naszych relacji i zapowiedzi kolejnych wydarzeń.

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w tym roku nie mógł przyjąć w swoich progach gości. A wszystko przez ograniczenia związane z trwającą pandemią.

"Zawsze otwarciu tej imprezy towarzyszył gwar i obecność uśmiechniętych, pełnych pasji i ciekawości młodych ludzi. Jedenasta Noc Biologów będzie przebiegała trochę inaczej niż zwykle, ale myślę, że w programie każdy znajdzie coś dla siebie. To fantastyczne wydarzenie" - mówił podczas inauguracji Nocy Biologów na UWM w naszej specjalnej audycji Rektor prof. Jerzy Przyborowski.

"Noc Biologów trwa i będzie trwała. Bardzo żałuję, że nie możemy się spotkać na żywo, bo biologia to ludzie i naukowcy, to laboratoria, eksperymenty, eksponaty i preparaty. No ale cóż... Państwo nie przyszli do nas, więc laboratoria idą do Was w postaci pokazów, warsztatów online, filmików, różnych konkursów i quizów. Mam nadzieję, że to spełni oczekiwania i przyjdzie czas, gdy wszystko wróci do normalności i będziemy mogli gościć na naszym wydziale tłumy dzieci, młodzieży i dorosłych" - podkreślała prof. Iwona Bogacka, Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii. "Muszę pochwalić naszych wspaniałych pracowników, którzy poświęcają swój czas, by przygotować bardzo profesjonalne zajęcia."

Tegoroczne hasło przewodnie Nocy Biologów to: "Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem". O programie wydarzenia opowiedział nam prof. Stanisław Czachorowski. Posłuchajcie!

Na parterze budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii pojawiła się też specjalna wystawa. "Zgromadzone są na niej ptaki z obszaru Warmii i Mazur. To unikatowa kolekcja, która powstawała przez wiele lat. Wszystko zostało stworzone rękami wybitnego zoologa dra Janusza Dynowskiego, który zebrał tych kilkaset okazów, spreparował je i w tej chwili możemy cieszyć się taką piękną ekspozycją" - mówił prof. Aleksander Świątecki, Prodziekan ds. studenckich WBiB. "Wystawa ma charakter stały i będziemy ją jeszcze uzupełniać. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!".

Nasza reporterka Katarzyna Łyżwa rozmawiała także z autorką dwóch wykładów, które znalazły się w programie Nocy Biologów - dr hab. Anną Biedunkiewicz.

Na 19 stycznia zaplanowano natomiast warsztaty - CHLEBOWY Recykling, czyli uratuj kaczkę. O wydarzeniu opowiedziała nam Alicja Maciejewska. A spotkał się z nią Korneliusz Komorowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Noc Biologów pierwszy raz zorganizowano w 2012 roku. W pierwszą edycję ogólnopolskiego wydarzenia włączyło się 16 jednostek naukowych z całego kraju. Obecnie jest ich ponad 30.

Relację przygotował Piotr Szauer.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: