Aktualności
12.01.2022

Naukowcy z UWM dali dobry przykład. Rektor apeluje: Szczepmy się!

Ośrodek Przetwarzania Informacji - podległy Ministerstwu Edukacji i Nauki - opublikował raport dotyczący szczepień antycovidowych na polskich uczelniach.  Jak na tle ponad 300 innych jednostek naukowo-dydaktycznych wypada Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie? O to zapytaliśmy Rektora prof. Jerzego Przyborowskiego.

 

Według informacji opublikowanych przez Ośrodek Przetwarzania Danych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w pełni zaszczepionych jest 1844 spośród 2073 nauczycieli akademickich. UWM zajmuje tu 9. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów klasycznych i 15. wśród wszystkich polskich uczelni uwzględnionych w zestawieniu (w sumie dane dotyczą 306 uczelni). Biorąc pod uwagę odsetek w pełni zaszczepionych pracowników naukowych (na UWM to 89,5 %) daje to  11. miejsce wśród uniwersytetów klasycznych, a 17. wśród wszystkich uczelni. W czołowej trójce rankingu znalazły się: Uniwersytet Warszawski (93 %), Uniwersytet Zielonogórski (92,3 %) i Uniwersytet Jagielloński (91,8 %).

"Dane są krzepiące jeśli chodzi o nasz Uniwersytet" - ocenia Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Mamy odpowiedzialnych nauczycieli akademickich i odpowiedzialnych studentów oraz doktorantów. Osób niezaszczepionych jest niewiele. Ale jednak są - a to też niedobrze. Liczyłbym jednak na to, że odpowiedzialność za drugiego człowieka będzie na pierwszym miejscu."

Chętnie szczepią się także studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do tej pory zrobiło to 67,7 % żaków z UWM. To  14. wynik wśród polskich uniwersytetów klasycznych i 17. wśród wszystkich uczelni w kraju. "Apeluję jeszcze raz do wszystkich studentów, aby rozważyli możliwość zaszczepienia się. To jak będzie wyglądała w najbliższym czasie sytuacja epidemiczna, zadecyduje o tym, jak będziemy realizować zajęcia dydaktyczne. Co do zasady chcemy, aby Uniwersytet funkcjonował tak, jak przed pandemią - czyli na miejscu. Wiele danych świadczy o tym, że kształcenie zdalne nie wychodzi na dobre - ani nauczycielom ani studentom."

Z prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

A czy studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie po kilku tygodniach realizacji zajęć wyłącznie zdalnie, wrócą w przyszłym tygodniu do Kortowa? Przypomnijmy, że obecne zarządzenie Rektora UWM w sprawie zasad funkcjonowania uczelni - w tym organizacji procesu dydaktycznego - obowiązuje do 16 stycznia.

"Nie przewidujemy zmiany tej decyzji. Chcielibyśmy, aby studenci wrócili na zajęcia do uniwersytetu na najbliższe dwa tygodnie. Są bowiem zajęcia praktyczne, które wymagają realizacji tu na miejscu - w laboratoriach i pracowniach. Dzisiaj jednak nie jestem w stanie zagwarantować, że ta decyzja nie zostanie zmieniona. Czekamy na rozwój wydarzeń. Ale wszystko wskazuje raczej na to, że jej nie zmienimy" - mówi Rektor UWM.

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: