Aktualności
07.01.2022

Styczeń ponownie miesiącem biologii na UWM

Przed nami kolejna Noc Biologów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Uczelnia ponownie włączyła się w ogólnopolską akcję, której tegoroczne hasło przewodnie to: "Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem". O programie wydarzenia opowiedział nam prof. Stanisław Czachorowski.

 

Tegoroczną edycję Nocy Biologów na UWM zaplanowano na piątek 14 stycznia. Ale niektóre wydarzenia odbywać będą się także w kolejnych dniach. "Przygotowaliśmy sporo nowych, ale też sprawdzonych propozycji. Będą webinaria, czyli wykłady online -  w godzinach dogodnych dla szkół (bo wiele z nich będzie w tym czasie na zdalnym nauczaniu i chcemy je w ten sposób wspomóc) - mówi prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Tematyka wykładów jest bardzo różnorodna. Naukowcy opowiadać będą między innymi o różnorodności biologicznej w kontekście zasobów wodnych, o grzybach, fascynującym mózgu, tajemnicach mitozy, ale też o glebie, czaszkach czy modyfikowanej genetycznie żywności. "Będą również konsultacje na żywo z naukowcami. Przygotowaliśmy relacje z naszych laboratorów. Pokażemy, co robimy na uczelni."

Choć większość zajęć w tym roku odbywa się wyłącznie online, zaplanowano także takie, na których będzie można pojawić się osobiście. "Studenci biologii przygotowali warsztaty w kontakcie - ale poza uczelnią - dotyczące chlebowego recyklingu - czyli jak uratować kaczkę i dziko żyjące ptaki wodne przed niezdrowym pożywieniem a jednocześnie ocalić chleb przed wyrzuceniem do śmietnika. Proponujemy także wycieczki terenowe po Olsztynie (ale w wersji online - z ściągą w telefonie komórkowym). Będą też filmy, warsztaty, kilka gier internetowych. Zatem kontakt z naukowcem będzie, ale trochę utrudniony."

Z prof. Stanisławem Czachorowskim spotkał się Korneliusz Komorowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Nocy Biologów.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: