Aktualności
10.12.2021

Konstytucja Biznesu w teorii i praktyce - dyskusja na UWM

10 grudnia w auli kongresowej Centrum Konferencyjnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się Warmińsko-Mazurskie Forum Dialogu Gospodarczego. Jego tegoroczne hasło to: "Konstytucja Biznesu w teorii i praktyce" .

"Konstytucja dla Biznesu została wprowadzona trzy lata temu i daje urzędnikom takie wskazówki czy też obowiązek działania według następujacych zasad: co nie jest zabronione  jest dozwolone, zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy, zasada rozstrzygania tych wątpliwości, których nie da się usunąć, na korzyść przedsiębiorcy, zasada pewności prawa i zasada proporcjonalności" - tłumaczy Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. "Te zasady od dawna obowiązują w gospodarkach krajów rozwiniętych gospodarczo. U nas urzędnicy jeszcze nie wszyscy kierowali się tymi zasadami. W tej chwili coraz częściej wyroki sądów administracyjnych powołują się właśnie na Konstytucję dla Biznesu. A dyrektorzy izb skarbowych i cała administracja skarbowa uczy i szkoli urzędników."

Nasza reporterka rozmawiała także z jednym z organizatorów wydarzenia Mariuszem Pawłowskim - Dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Relację przygotowała Aneta Pawelczyk-Piłat. Radio UWM FM było patronem medialnym wydarzenia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: