Aktualności
18.11.2021

Zaprojektowali rozwiązania dla UWM - dla lepszego jutra

W kortowskiej Starej Kotłowni odbył się pierwszy JAM projektowy pod hasłem "UWM dla jutra". Inicjatorem tego wydarzenia był działający na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zespół doradczy Rektora ds. realizacji celów zrównoważonego rozwoju, tzw. "Green Team".

"Green Team" działa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od września tego roku. Do zadań tego zespołu doradczego należy m.in. diagnoza realizowanych na UWM działań w zakresie osiągania celów zrównoważonego rozwoju (SDG) oraz identyfikacja i proponowanie możliwych do realizacji nowych rozwiązań. I właśnie nad nimi pracowali 17 listopada uczestnicy JAM-u projektowego "UWM dla jutra".

"To też element strategii rozwoju Uniwersytetu. Kontynuujemy ideę Green University, ale chcielibyśmy znaczenie przyspieszyć. Dużo na ten temat mówiliśmy. Chcemy dawać dobry przykład i wypełniać treścią te elementy, które są związane ze zrównoważonym rozwojem" - tłumaczy Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski. "Uniwersytet jest zielony - nie tylko dlatego, że mamy piękne położenie, ale też dlatego, że będziemy wykorzystywać wiele rzeczy wtórnie, będziemy oszczędzać energię, będziemy chcieli pokazywać w jaki sposób wykorzystywać źródła odnawialne. Będziemy chcieli również dbać o zasoby wodne. To powinno dać nam nadzieję, że będzie lepiej - że damy radę przynajmniej zastopować te niekorzystne zmiany klimatu, które wszyscy obserwujemy."

W JAMie "UWM dla jutra" brali udział studenci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ale także uczniowie XII Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów. "To piękne, że wszystkie pokolenia odpowiedziały licznie na tę ofertę. Jestem pod wrażeniem i bardzo dziękuję organizatorom oraz wszystkim uczestnikom" - dodał Rektor.

Rozmawialiśmy także z osobami, które zdecydowały się wziąć udział w tym wydarzeniu. Posłuchajcie!

Uczestnicy spotkania mieli za zadanie wypracować rozwiązania służące realizacji celów zrównoważonego rozwoju - zarówno na uczelni, jak i globalnie. Wspierali ich moderatorzy z Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM. "Chcieliśmy wypracować innowacyjne rozwiązania dla Uniwersytetu w ramach pięciu obszarów zrównoważonego rozwoju: dobre zrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji, równość płci, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja oraz działanie w dziedzinie klimatu. Aby UWM rzeczywiście był uczelnią dla przyszłości, dla jutra, dla kolejnych pokoleń" - tłumaczy Eliza Jodko z CIiTT.

Jakie rozwiązania udało się wypracować? Bardzo wielu uczestników skoncentrowało się na budowaniu społeczności. I to jest fajne, że chcemy budować społeczność akademicką wokół zrównoważonego rozwoju. Bardzo duży nacisk został położony na dzielenie się żywnością i różnymi przedmiotami. Ale też były fajne pomysły dotyczące ogrodów, które mogłyby powstać w kampusie, w których moglibyśmy sadzić warzywa i owoce. Świetna idea - mam nadzieję, że do zrealizowania. Pojawiły się też świetne pomysły w zakresie edukacji - wykorzystujące nowe technologie i grywalizację."

Możemy spodziewać się, że tego typu spotkania będą organizowane przez uczelnię cyklicznie. A czy zaprojektowane rozwiązania zostaną niebawem wprowadzone na UWM? Jest na to bardzo duża szansa!

"Po to odbył się ten JAM, po to zebraliśmy 80 osób, żeby te pomysły zrealizować. Są to ciekawe pomysły. Trzeba próbować znaleźć szansę na ich realizację" - zapewnia Kanclerz UWM Bogusław Stec. "Te pomysły zostaną teraz przeanalizowane przez Green Team. To jest drobna część tego co nas czeka. Przed nami wdrażanie zrównoważonego rozwoju na uczelni. To etap wieloletni. Musimy po prostu działać!"

Relację przygotował Piotr Szauer.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: