Aktualności
14.10.2021

Johann Gottfried Herder z Morąga w Prusach Wschodnich

Instytut Historii oraz Katedra Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do obejrzenia wystawy: „Johann Gottfried Herder z Morąga w Prusach Wschodnich. Życie – dzieło – znaczenie”. Ekspozycja prezentowana jest w foyer auli teatralnej Wydziału Humanistycznego.

Johann Gottfried Herder urodził się w 1744 w Morągu (ówczesnym Mohrungen). Był niemieckim filozofem, pastorem i pisarzem, którego poglądy wpłynęły znacząco na późniejszy rozwój idei narodu (koncepcja Volk) oraz filozofii i historii kultury. "Był znakomitym historykiem, dziennikarzem i popularyzatorem literatury niemieckiej" - podkreśla prof. Izabela Lewandowska z Instytutu Historii UWM w Olsztynie. "To wybitny intelektualista oświeceniowy. W Niemczech wyszło 40 tomów jego dzieł. Natomiast na język polski przetłumaczono tylko 10. Więc jest jeszcze wiele do odkrycia dla polskiego społeczeństwa, dla młodzieży, a szczególnie dla tych, którzy interesują się kulturą Prus Wschodnich."

Wystawa została udostępniona przez Centrum Kultury Prus Wschodnich (Kulturzentrum Ostpreußen) w Ellingen w niemieckiej Bawarii. "To 18 plansz w języku polskim i niemieckim. Są bogato ilustrowane. Przedstawiają czasy począwszy od urodzenia w Morągu, poprzez większość życia, które spędził w Weimarze a także jego podróże po całym świecie."

O twórczości Herdera opowiedziała nam także dr Alina Kuzborska. Posłuchajcie!

Wernisaż odbył się 13 października. A wystawę oglądać można do grudnia w foyer auli teatralnej Wydziału Humanistycznego. Relację przygotowała Katarzyna Łyżwa.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: