Aktualności
17.09.2021

Marszałek przyznał Laury Najlepszym z Najlepszych... z UWM!

16 września w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wręczono Laury Marszałka Województwa - Najlepszym z Najlepszych. Wyróżnienia przyznawane są od 18 lat w dziesięciu kategoriach. W ten sposób samorząd województwa honoruje osoby i instytucje, które swoimi sukcesami promują nasz region.

"Warmia, Mazury, Powiśle to piękna kraina - wspaniała przyroda, wspaniała natura. To też ciągłe dążenie do rozwoju poprzez budowanie infranstruktury. Ale wspaniałym i najlepszym skarbem naszego regionu są ludzie" - mówił podczas tegorocznej gali Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. "Państwo osiągacie sukcesy w różnych dziedzinach i jesteście ambasadorami Warmii i Mazur. Cieszymy się z każdej chwili, w której dzięki Państwa pracy słychać o tym regionie nie tylko w kraju, ale i na świecie" - zwrócił się do laureatów za rok 2020 i 2021. Nagrody wręczono bowiem po dwuleteniej przerwie spowodowanej pandemią.

Aż sześć statuetek za lata 2020-2021 trafiło do studentów i pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W kategorii społeczeństwo, nauka, kultura laur za 2021 rok odebrała Agnieszka Napieralska - pielęgniarka, absolwentka Collegium Medicum UWM, autorka filmu instruktażowego „Karmienie osoby po udarze z niedowładem i z zaburzeniami połykania”. Za rok 2020 wyróżniono natomiast Beatę Milanowską -  laureatkę Kosmicznego Oscara w kategorii University Challenge 2019. W konkursie chodziło o stworzenie rozwiązań z wykorzytaniem systemów satelitarnych. Wraz ze swoim międzynarodowym zespołem wymyśliła aplikację skierowaną do osób z niepełnosprawnościami, która umożliwia szybkie dotarcie do wyznaczonego celu z pominięciem przeszkód takich jak np. schody.

"Jest mi bardzo miło. Cieszę się, że zostałam wyróżniona. Nie spodziewałam się tego. Ale jest to mój największy sukces" - mówiła nam tuż po gali. "Pracuję w Katedrze Geodezji UWM. Jesteśmy bardzo prężnie działającym zespołem. Rozwijamy się i mamy bardzo dużo projektów badawczych, m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną. Także dużo się dzieje!"

W kategorii Zdrowie Laur "Najlepszym z Najlepszych" za 2021 rok otrzymał Oddział Udarowy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Choć został uruchomiony w grudniu 2019 roku, jego działania już są doceniane w kraju i na świecie.

W imieniu pracowników nagrodę odebrał m.in. dyrektor szpitala Radosław Borysiuk. "Międzynarodowa organizacja, która monitoruje leczenie i rehabilitację pacjentów zauważyła, że czas od momentu rozpoczęcia diagnostyki do podania leku trombolitycznego w naszej jednostce jest bardzo krótki. Postawiliśmy na bardzo dobrą komunikację. Stąd też ta szybka reakcja i efekty leczenia. To sukces wielu ludzi i cieszymy się nim!"

Laurem za rok 2020 w kategorii Zdrowie zostali natomiast wyróżnieni studenci IV roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum UWM w Olsztynie: Patrycja Michalik, Szymon Maciejewski, Paweł Lipiński, Maciej Szewczyk - - Mistrzowie Polski w Szyciu Klinicznym.

Nagrody trafiły także do sportowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: kulomiota Konrada Bukowieckiego oraz strzelca sportowego Macieja Kowalewicza - absolwenta studiów na kierunku turystyka i rekreacja. "Jestem bardzo dumny, że dostałem takie wyróżnienie. Strzelectwo sportowe nie jest popularną dyscypliną a mimo to moje sukcesy zostały dostrzeżone. Chcę osiągać kolejne sukcesy, by rozsławiać nasz region."

Relację przygotował Piotr Szauer.

Od 2003 roku Laurami nagrodzono już ponad 400 osób, zespołów, instytucji, organizacji czy przedsiębiorstw. Na liście znajdują się także laureaci, którzy na tę statuetkę zapracowali po raz piąty, szósty a nawet siódmy.

Tegoroczną galę w olsztyńskiej filharmonii zwieńczył koncert olsztyńskiego zespołu Czerwony Tulipan.

LAUR NAJLEPSZYM Z NAJLEPSZYCH 2021:

1. Kategoria bliżej natury:
- Camping Wagabunda w Mikołajkach,  
- Camping KamA w Tałtach,
- Camping Tumiany.

2. Kategoria gospodarka: Jarosław Goszczycki, właściciel piekarni Tyrolska Sp. z o.o. w Barczewie.

3. Kategoria innowacje i rozwój: CamFly z Olsztyna - Rafał Wolak.  

4. Kategoria osobowość: Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku.  

5. Kategoria społeczeństwo, nauka, kultura: Agnieszka Napieralska - pielęgniarka, autorka filmu instruktażowego „Karmienie osoby po udarze z niedowładem i z zaburzeniami połykania”.

6. Kategoria sport:
- Maciej Kowalewicz (strzelectwo, Gwardia Olsztyn),  
- Agata Barwińska (żeglarstwo, MOS Iława).

7. Kategoria turystyka:
- Gołdap Mazurski Zdrój.

8. Kategoria zdrowie:
- Oddział Udarowy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie (lek. Zakiia Alisherova, lek. Łukasz Dębowski, dr Aleksandra Wińska, lek. Tomasz Matyskieła, lek. Ewelina Zarucka).

LAUR NAJLEPSZYM Z NAJLEPSZYCH 2020:

1. Kategoria gospodarka:
- Libro - Marek Liberacki, właściciel firmy LIBRO z Lubawy (meble tapicerowane),  
- Michelin Sp. z o.o. z Olsztyna (producent opon),
- Serwistal Sp. z o.o. z Ełku (wyroby stalowe i aluminiowe),

2. Kategoria innowacje i rozwój:
- Erko sp. z o.o. sp. k. w Jonkowie (producent końcówek i złączek kablowych),
- Browar Kormoran w Olsztynie,
- AdamS Sp. z o.o. w Mrągowie (producent stolarki budowlanej z PVC).

3. Kategoria osobowość:
- dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek (dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie),
- Andrzej Matracki (mistrz fryzjerstwa),
- Oliwia Smyk - absolwentka Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach (obój),

4. Kategoria społeczeństwo nauka kultura:
- mgr inż. Beata Milanowska - laureatka Kosmicznego Oscara w kategorii University Challenge 2019,

5. Kategoria społeczeństwo nauka kultura:
- Klaudia Gołaszewska - laureatka międzynarodowego architektonicznego konkursu eVelo na wieżowce przyszłości,
- Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

6. Kategoria sport:
- Konrad Bukowiecki - lekkoatletyka, pchnięcie kulą,
- Jakub Zwaliński - kulturystyka i fitness,
- Natalia Klimowska - kulturystyka i fitness.  

7. Kategoria sztuka kulinarna:
- Zakład Wędliniarski Flis-Pol z Miłomłyna,          
- Krystyna Ziejewska z Szwarcenewa,
- Restauracja Romantyczna w Hotelu SPA dr Irena Eris,      

8. Kategoria turystyka: Gołdap - Mazurski Zdrój.

9. Kategoria zdrowie:
- Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie,     
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie,
- studenci IV roku kierunku lekarskiego Collegium Medicum UWM w Olsztynie: Patrycja Michalik, Szymon Maciejewski, Paweł Lipiński, Maciej Szewczyk.   

Przyjaciele - stań się jednym z nich: