Aktualności
17.09.2021

Cześć i chwała bohaterom

Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tradycyjnie już 17 września - w rocznicę agresji ZSRR na Polskę - uczciły pamięć ofiar Armii Czerwonej. W samo południe przedstawiciele uczelni spotkali się przy symbolicznym Kamieniu Ofiar Katyńskich na górce kortowskiej.

"17 września Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej i od tego momentu rozpoczęła się gehenna ofiar, bohaterów, którzy walcząc o Ojczyznę zostali zdradziecko pojmani, aresztowani a następnie zamordowani. Spotkamy się w tym miejscu po to, żeby powiedzieć głośno, że pamięć o tych bohaterach nigdy nie może wygasnąć, że musimy być zawsze myślami z tymi, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli to, co najcenniejsze – swoje życie. Jesteśmy winni hołd i pamięć naszym bohaterom. Niech pamięć o nich nigdy nie wygaśnie. I niech nigdy się nie powtórzy to, co się wtedy zdarzyło. Cześć i chwała bohaterom!" - mówił Rektor UWM, prof. Jerzy Przyborowski.

W tegorocznej uroczystości wzięli udział rektorzy oraz przedstawiciele administracji uniwersyteckiej, przedstawiciele stowarzyszenia „Rodzina katyńska”, związków zawodowych działających na UWM, Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego, studentów oraz Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: