Aktualności
29.04.2021

Podsumowanie kwietniowych obrad Senatu UWM

Za nami kwietniowe posiedzenie Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obrady kolejny raz odbyły się w formie zdalnej. Wszystko wskazuje jednak na to, że już niebawem będzie można zorganizować je w siedzibie uczelni. Naszym gościem był Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

 

Jeden z głównych punktów kwietniowego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dotyczył rekomendacji zarządzenia w sprawie wewnętrznej gospodarki finansowej uczelni. "To zarządzenie wychodzi na przeciw wnioskom m.in. dziekanów. Uwzględnione zostały w nim zasady dotyczące obciążania wydziałów kosztami. Niektóre jednostki ogólnouczelniane były finansowane w taki sposób, że poszczególne wydziały płaciły proporcjonalnie za koszty ich funkcjonowania. Zmieniliśmy to" - tłumaczy Rektor UWM. "Np. Bilbioteka Uniwersytecka będzie teraz finansowana w taki sposób, że w podziale pierwotnym będą przeznaczone na jej funkcjonowanie środki. W ramach tych środków będzie przygotowany budżet tej jednostki. Kierownictwo będzie musiało się w nim zmieścić. Oczywiście przewidziane są tam środki finansowe na rozwój."

Sprawom finansowym poświęcony był także kolejny punkt kwietniowych obrad Senatu UWM. "Kontynuowana jest decentralizacja finansów. To rozwiazanie przyniosło dobre rezultaty. Ale zmieniają się uwarunkowania, dlatego modyfikujemy to. I jedną z kolejnych zmian jest właśnie wypłata dodatków do wynagrodzeń, w przypadku, gdy uzyskujemy dodatni wynik finansowy. To narzędzie ma motywować pracowników poszczególnych jednostek do tego, aby gospodarować środkami finansowymi w sposób oszczędny i racjonalny, żeby zwracać uwagę na niepotrzebnie ponoszone koszty."

O czym jeszcze dyskutowano 27 kwietnia podczas obrad online? Z prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zadebiutował ostatnio w międzynarodowym rankingu uczelni wyższych THE Impact. W klasyfikacji zrównoważonego rozwoju zajął drugie miejsce w Polsce. "Potencjał Uniwersytetu jest ogromny. Ale trzeba go pokazywać na zewnątrz. Jest pierwszy efekt. Zgłosiliśmy się do rankingu - spełniając szereg różnych wymogów. Będziemy jeszcze walczyć o to, żeby nasza pozycja była lepsza w światowym rankingu" - mówi prof. Przyborowski.

Ranking Times Higher Education został opracowywany po raz trzeci przez brytyjski tygodnik specjalizujący się tematyce szkolnictwa wyższego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: