Aktualności
01.04.2021

Głośno o Kapsule Nowego Życia z UWM

Izabela Świca, Hubert Kowalski i Maciej Piejdak - absolwenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - stworzyli "Kapsułę Nowego Życia". O ich badaniach zrobiło się ostatnio głośno w całym kraju. A wszystko dlatego, że ich efekty mogą pomóc zamienić pustynie w pola uprawne, a także... hodować rośliny na Marsie.

"Kapsuła Nowego Życia" powstała dzięki wsparciu Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Studenci otrzymali bowiem w 2019 roku "Studencki Grant Rektora". "To była pierwsza edycja konkursu. Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę Kapsuły Nowego Życia i w ciągu roku zrealizowaliśmy ten projekt" - przypominała w studiu Radia UWM FM Izabela Świca. "Na początku była wielka burza mózgów w naszym Kole Naukowym Inżynierii Środowiska. Tam zrodził się pomysł żeby połączyć od dawna hodowane w naszej katedrze glony ze współpracą z grzybami." Grant zakończył się zgłoszeniem Kapsuły do Urzędu Patentowego RP. Autorzy projektu złożyli także propozycję jego zastosowania do użyźniania jałowych pustynnych gruntów rządom Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kataru.

A czym jest Kapsuła Nowego Życia? "To takie dwa reaktory. W górnym znajdują się glony a w dolnym - grzybnia. By zachodził proces fotosyntezy, glony potrzebują dwutlenku węgla. Ten jest dostarczany im poprzez rozkład materii organicznej przez grzyby. By zachodziły te wszystkie procesy rozkładu, grzyby zaś potrzebują tlenu, który jest efektem ubocznym procesu fotosyntezy prowadzonego przez glony. Efektem końcowym przeprowadzania tych wszystkich procesów życiowych organizmów jest nawóz - żyzny odciek, który należy wprowadzić do gleby by poprawić jej strukturę. Wtedy gleba ma większą zdolność utrzymywania wody i jest zaopatrzona we wszystkiem mikro i makroelementy potrzebne do wzrostu roślin."

A co te badania mają wspólnego z... Marsem? Posłuchajcie! Z Izabelą Świcą spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Obecnie młodzi naukowcy kontynuują swoje badania pod okiem prof. Marcina Dębowskiego. Pracują na symulancie regolitu marsjańskiej gleby, który pochodzi z Hawajów.

 

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: