Aktualności
31.03.2021

Studenci zaprojektują wzór bankotów i monet

Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie ogłosili konkurs w zakresie projektowania graficznego oraz rzeźby. Skierowany jest do studentów kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, którzy podejmą się przygotowania projektu numizmatu - banknotu lub monety - w formie graficznej a także gipsowego modelu rewersu monety lub medalu.

Ogłoszenie konkursu jest pierwszym etapem współpracy między Wydziałem Sztuki UWM i Oddziałem Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie. "To będzie długotrwała współpraca. W chwili obecnej mamy podpisanych szereg umów z instytucjami kultury funkcjonującymi na terenie Olsztyna, ale także poza Olsztynem. Są to tzw. interesariusze zewnętrzni - taka nasza rada patronacka" - mówi Dziekan Wydziału Sztuki prof. Benedykt Błoński. "Po spotkaniu z dyrektorem olsztyńskiego oddziału NBP panem Kamilem Iwankiewiczem doszliśmy do wniosku, że naszą współpracę rozpoczniemy właśnie od takiego konkursu adresowanego tylko do studentów Wydziału Sztuki UWM. W przyszłości tę współpracę chcemy rozwinąć także o organizowanie konferencji, warsztatów, cyklu spotkań i coś takiego, co można nazwać ekonomią kultury."

Ogłoszony właśnie konkurs podzielony jest na dwie kategorie - licencjacką i magisterską. "Jest organizowany w dwóch zakresach. Pierwszy to projekt graficzny numizmatu - banknotu lub monety - w formie graficznej. A drugi to rzeźba - polega na przygotowaniu  gipsowego modelu rewersu monety lub medalu."

Prace muszą wpisywać się także w temat: "Warmia i Mazury - moja mała ojczyzna". Laureatów poznamy w czerwcu. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane podczas specjalnej wystawy - w siedzibie oddziału okręgowego NBP w Olsztynie.

Z prof. Benedyktem Błońskim rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

O konkursie opowiedziała nam także prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz - dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM.

 

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie Wydziału Sztuki UWM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: