Aktualności
01.03.2021

Podsumowanie X edycji Konkursu Literackiego "O Trzcinę Kortowa"

Znamy laureatów X edycji Konkursu Literackiego "O Trzcinę Kortowa". Jury po zapoznaniu się z wierszami nadesłanymi przez uczniów z całego regionu postanowiło przyznać sześć równorzędnych nagród oraz pięć wyróżnień. Szczegóły zdradził nam dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Zbigniew Chojnowski.

Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ogłosił X edycję Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa później niż zwykle. Tradycyjnie udział w nim mogli wziąć uczniowie liceów i techników z naszego regionu. Z tego zaproszenia skorzystały 22 osoby. 

"Wpłynęło 65 wierszy. Do konkursu zgłosili się uczniowie z Olsztyna, Ostródy, Gołdapii, Dobrego Miasta, Kętrzyna czy Górowa Iławeckiego. Myślę, że gdybyśmy ogłosili konkurs - tak jak robiliśmy to zazwyczaj - w grudniu czy nawet w listopadzie, tych zgłoszeń byłoby jeszcze więcej" - mówił w studiu Radia UWM FM przewodniczący jury prof. Zbigniew Chojnowski.

Pomysłodawca i opiekun konkursu przyznaje, że na tematykę zgłoszonych wierszy, spory wpływ miał zapewne czas, w którym były pisane. "Z tych wierszy bije raczej tonacja minorowa, wręcz apokaliptyczna. Te wizje są naturalistyczne - jakby człowiek szedł po takim skażonym obszarze. Czasami są to jakieś sceny walki, jakaś wizja agresji i niestety przygnębienia. Zaczęliśmy się nawet trochę obawiać, czy niektóre wiersze nie świadczą o tym, że młodzież przeżywa takie stany depresyjne, z myślami samobójczymi włącznie. Ale mam nadzieję, że skoro młody człowiek pisze o swoim przygnębieniu w wierszu to się z niego wyzwala."

Jury zdecydowało się nagrodzić nie tyle autorów, co najlepsze wiersze. "Trzeba powiedzieć, że nie było w tym roku takich zestawów wyrównanych i jednoznacznie przodujących. Trudno było zbudować hierarchię tych utworów. Dlatego w tym roku wyjątkowo postanowiliśmy przyznać sześć równorzędnych nagród i pięć wyróżnień - przy czym nagradzaliśmy za jeden wiersz."

Z prof. Zbigniewem Chojnowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Lareuaci głównych nagród konkursu:
- Bartosz Danisiewicz z LO II w Olsztynie za wiersz "Artefakty" (opiekun Zenaida Brzozowska)
- Klaudia Gulewicz z LO III w Olsztynie za wiersz "Do choroby" (opiekun Tomasz Kukliński),
- Weronika Surowiec LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie za wiersz "Chciałabym cię znów zobaczyć…", (opiekun Iwona Podgórska),
- Jan Szulc z LO w Kętrzynie za wiersz "Dekerakt" (opiekun Anna Wachnik),
- Zofia Warzocha z LO I w Olsztynie za wiersz "Prowokacja" (opiekun Wiesława Zielińska),
- Damian Wojciech Woda z LO II w Olsztynie za wiersz "Człowiek" (opiekun Grażyna Budzyńska).

Wyróżnieni:
-Krystian Dominiczak z LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie za wiersz "Źródło III - Strugowiska" dedykowany Jackowi Kaczmarskiemu (opiekun Jolanta Vetter),
- Michał Fodemski z LO XIII im. Św. Rodziny w Olsztynie za "Epigram"; "Film" (Katarzyna Korol),
- Dominika Jankowska z LO im. J. Bażyńskiego w Ostródzie za wiersz "Labirynt" (Iwona Podgórska),
- Oskar Kołoszko z LO V w Olsztynie za wiersz "Teatr świateł" (Jolanta Moszczyńska),
- Oliwia Turek z LO IV za wiersz "(nie)Szczęście" (opiekun Małgorzata Ewa Chojnowska).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: