Aktualności
01.03.2021

Studenci UWM ze stypendiami Ministra Edukacji i Nauki

Troje studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2020/2021. To Maria Latacz i Jakub Morze z Wydziału Lekarskiego oraz Monika Agnieszka Ćwikła z Wydziału Prawa i Administracji.

Maria Łatacz - studentka czwartego roku kierunku lekarskiego - była już doceniana na uczelni i poza nią. Od 3 lat otrzymuje stypendium naukowe Rektora UWM, a od zeszłego roku - także stypendium Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest przewodniczącą Koła Naukowego Biochemii Medycznej, z którym dwukrotnie realizowała projekty wsparte Studenckim Grantem Rektora. Wygrała również międzynarodowy konkurs ogłoszony przez amerykańską firmę Kerafast. Doceniono jej badania dotyczące wpływu witaminy D na zapobieganie rozwojowi nowotworów złośliwych.

Informację o przyznaniu jej stypendium Ministra Edukacji i Nauki przyjęła jednak z zaskoczniem. "To niesamowita niespodzianka. Nie spodziewałam się i nie mogę uwierzyć, że znalazłam się na liście stypendystów" - mówia w studiu Radia UWM FM. "Wymaga to niesamowitego wysiłku. Ale ważna jest też współpraca i pomoc znamienitych osób. Pozwolę sobie podziękować pani dr hab. Annie Cieślińskiej, pani dr Ewie Fiedorowicz, pani prof. Elżbiecie Kostyrze, pani prof. Jadwidze Snarskiej i wielu innym osobom. To znamienite towarzystwo i niesamowita możliwość współpracy."

Z Marią Latacz spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Drugim ze stypendystów Ministra Edukacji i Nauki z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest Jakub Morze. Studiuje na piątym roku kierunku lekarskiego, ale jest też uczniem Szkoły Doktorskiej UWM. Swoją pracę doktorską realizuje pod opieką prof. Andrzeja Rynkiewicza w Katedrze Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. Stypendium MEiN zdobył po raz drugi.  "To bardzo miłe wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale także dla całej społeczności. Chciałbym z tego miejsca bardzo podziękować swojemu zespołowi badawczemu - zarówno w Katedrze Kardiologii i Chorób Wewnętrznych, w której realizuję doktorat, jak również w Katedrze Żywienia Człowieka na Wydziale Nauki o Żywności, z którą bardzo często współpracuję."

Jakie są zainteresowania naukowe Jakuba? Posłuchajcie!

Jakub może pochwalić się także odbyciem stażu naukowego w Szkole Zdrowia Publicznego (Harvard T.H. Chan School of Public Health) będącej częścią prestiżowego amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda.

 

O stypendium ubiegało się w tym roku 890 studentów. Kandydatów zgłaszali rektorzy polskich uczelni. Na podstawie stworzonej listy rankingowej Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o przyznaniu 362 stypendiów, z tego:
- 285 stypendiów za osiągnięcia naukowe,
- 42 stypendia za osiągnięcia sportowe,
- 35 stypendiów za osiągniecia artystyczne.

Stypendium jest wypłacane jednorazowo, a jego wysokość to 17.000 złotych. Łącznie w tym roku Ministerstwo przeznaczyło na wsparcie zdolnych studentów ponad 6 milionów złotych.

"Jestem przekonany, że te stypendia pomogą Państwu rozwijać dalej swoje pasje i zainteresowania, swoje badania i swoją karierę naukową, artystyczną i sportową. Cieszę się, że w ten sposób państwo polskie może wspomagać wybitnych studentów, którzy będą już niedługo elitą naszego kraju" - mówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Pełną listę stypendystów na rok akademicki 2020/2021 znaleźć można na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: