Aktualności
24.02.2021

Naukowcy z UWM będą badać księżycowy regolit

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie prowadził badania dotyczące możliwych technologii przetwarzania gruntu księżycowego. Ich celem jest pozyskanie materiałów budowlanych do wznoszenia baz księżycowych. Szczegóły zdradził nam prof. Jacek Katzer.

W projekcie "Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji" uczestniczą: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

"Każdy z uczestników tego konsorcjum ma swoją przestrzeń badawczą, którą będzie się zajmował. My na Wydziale Geoinżynierii UWM będziemy zajmować się przedsięwzięciami związanymi bardziej z budownictwem" - tłumaczy prof. Jacek Katzer, kierujący Centrum Inżynierii Lądowej UWM. "Wszystkie podmioty uczestniczące w projekcie będą bazowały na gruncie księżycowym i sposobach jego wydobywania. Natomiast każdy z nas będzie usiłował z tego gruntu zrobić coś innego. My akurat będziemy chcieli zrobić coś pożytecznego dla budownictwa na księżycu."

Wspomniany grunt księżycowy to regolit. "To jest ta warstwa księżyca, która przez miliony lat była bombardowana różnego rodzaju meteorytami. Jest zmielona na piasek, żwir, grubsze skały. Ta mieszanina ma czasami nawet kilkanaście metrów grubości i nazywana jest regolitem. Nasz pomysł polega na tym, żeby ten regolit w jakiś sposób przetworzyć i uzyskać z niego coś, co moglibyśmy porównać do naszego kruszywa budowlanego. Nie ulega wątpliwości, że prędzej czy później stała obecność człowieka na Księżycu będzie oczywista. I to nie tylko z przyczyn naukowych, ale też gospodarczych. Jeżeli już ten człowiek będzie musiał tam funkcjonować - musimy stworzyć mu odpowiednie warunki. Więc ja jako budowlaniec jestem zainteresowany tym, jak zbudować odpowiednie obiekty dla ludzi pracujących na księżycu."

Z prof. Jackiem Katzerem spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Badania powinny rozpocząć się w lipcu tego roku i potrwają 3 lata. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: