Aktualności
23.02.2021

Najlepsze opowiadanie fantastyczne na UWM napisał Michał Kotliński

Michał Kotliński - doktorant z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - zdobył I nagrodę II edycji konkursu literackiego na opowiadanie fantastyczne ogłoszonego przez Katedrę Literatury Polskiej. Jury wyróżniło jego tekst zatytułowany "Pianistka".

Katedra Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ogłosiła II edycję konkursu literackiego na opowiadanie fantastyczne ponad rok temu. Skierowany był do wszystkich studentów UWM. Pierwotnie miał zostać rozstrzygnięty w kwietniu 2020 roku. Ale przez ograniczenia związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wydłużono go o kolejnych kilka miesięcy.

Teksty można było nadsyłać do końca września 2020 roku. Wyniki ogłoszono 23 lutego w ramach obchodów Tygodnia Języka Ojczystego. "Zainteresowanie było nieco mniejsze niż w poprzednim roku. Ale dostaliśmy kilkanaście tekstów na dobrym poziomie, także mieliśmy z czego wybierać" - podsumowuje dr Piotr Przytuła. "Dominowały opowiadania co najmniej kilkudziesięciostronnicowe. Podgatunek dominujacy to fantasy. Natomiast mieliśmy też kilka tekstów odwołujących się do innych konwencji, w tym jeden bardzo realistyczny - narodzony pierwszym miejscem."

Z drem Piotrem Przytułą rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Jury postanowiło przyznać trzy nagrody. Wszystkie trafiły do studentów z Wydziału Humanistycznego UWM.

I miejsce: Michał Kotliński za opowiadanie „Pianistka”, w którym autor, poprzez opis apokaliptycznych zdarzeń, przypomina nam, jak krucha jest rzeczywistość, w której funkcjonujemy, oraz że koniec świata może nadejść wszędzie i o każdej porze. I nie musi wyglądać jak w hollywoodzkich filmach.
II miejsce:  Marcin Jabłoński za opowiadanie „Pielgrzymka na tamten świat”, w którym dusze ludzkie posiadają swoje widzialne manifestacje i koegzystują z nosicielami w podróży do wieczności.
III miejsce: Noemi Ławnicka za dopracowane pod względem językowym opowiadanie „Podróż do Montecalvo”.

Nasze studio odwiedził autor najlepszego opowiadania fantastycznego zgłoszonego do konkursu - Michał Kotliński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Michał Kotliński pisze od kilkunastu lat. W 2013 pod patronatem Radia UWM FM ukazała się jego książka zatytułowana "Święty od ćpunów".

Tydzień Języka Ojczystego na UWM trwa do 27 lutego. Szczegółowy program znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: