Aktualności
19.02.2021

Naukowcy z UWM dali dobry przykład - nie boją się szczepienia

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zakończyła się rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Chęć przyjęcia szczepionki wyraziło około 85 procent uprawnionych do tego naukowców. "To jedyny sposób, żeby solidarnie zagwarantować wzajemne bezpieczeństwo" - przekonuje Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

 

Trwająca od 16 do 19 lutego rejestracja skierowana była do pracowników naukowych oraz doktorantów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy nie ukończyli 65 roku życia. Władze uczelni przez ostatnie tygodnie zachęcały do szczepienia się przeciw COVID-19.

"Byłem jednym z pierwszych, którzy się zapisali" - mówił na antenie Radia UWM FM prof. Jerzy Przyborowski. "Natomiast jest mi bardzo przykro z tego powodu, że te szczepienia obejmują tylko i wyłącznie nauczycieli akademickich - tych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umów zleceń a także doktorantów, którzy prowadzą zajęcia w ramach praktyk - natomiast nie obejmują pozostałych pracowników. Uważam, że również należałoby objąć szczepieniami już teraz osoby, które uczestniczą w procesie dydaktycznym oraz pracowników dziekanatów. To grupa narażona na zakażenie przez bezpośredni kontakt ze studentami. Walczymy o to. Jako rektorzy zgromadzeni w KRASP apelowaliśmy do ministerstwa, aby objąć szczepieniami również pracowników niebędących nauczycielami akademickimi."

Dodajmy, że już wcześniej zaszczepieni zostali pracownicy i studenci z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Praktycznie 100 procent kadry! Tymi szczepieniami objęci są także studenci kierunków medycznych: lekarskiego, pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego. W związku z tym oni będą realizowali zajęcia w dużo większym stopniu stacjonarnie" - informuje Rektor UWM.

Z prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Szczepienie pracowników naukowych polskich uczelni rozpocznie się prawdopodobnie w marcu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: