Aktualności
16.02.2021

Ty(Dzień) Języka Ojczystego na UWM

Nie dzień, ale Ty(Dzień) Języka Ojczystego świętować będą w tym roku pracownicy Katedry Języka Polskiego oraz Katedry Literatury Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Specjalne wydarzenia online zaplanowano od 21 do 27 lutego.

O programie Tygodnia Języka Ojczystego na UWM opowiedziały nam prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska oraz prof. Iwona Maciejewska. Spotkał się z nimi Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

(Ty)Dzień Języka Ojczystego, 21-27 II 2021

21 lutego (niedziela)
Oficjalne otwarcie Tygodnia Języka Polskiego.

XXI wiek, 2021 rok, 21 lutego. Tegoroczny Dzień Języka Ojczystego z pewnością odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Dlaczego więc nie stworzyć listy wyjątkowych dzieł, które każdy Polak powinien przeczytać w tym roku? Tego dnia poznamy listę 21 książek do przeczytania w 2021 roku, które powstały w ciągu ostatnich 21 lat, rekomendowanych przez kadrę i studentów filologii polskiej na UWM.

22 lutego (poniedziałek)
Dialogi (z) przyszłości

2021 ogłoszony został rokiem Stanisława Lema, filozofa i futurologa, który w swoich śmiałych wizjach starał się przewidzieć, w którą stronę podąży świat przyszłości. Budulcem tych wizji, jak to ma miejsce w całej twórczości fantastycznej, jest przede wszystkim język. Organizatorzy wydarzenia zaprosili do wejścia w rolę językowych futurologów i pokazania, jak może wyglądać język polski za 21 lat. Poprosili o stworzenie krótkiego dialogu studentów anno domini 2042. Jakie tendencje się nasilą, a które osłabną? Które słowa znikną, a jakie mogą się pojawić? 3 najlepsze scenki zostaną nagrodzone książkami Stanisława Lema.

23 lutego (wtorek)
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu literackiego na najlepsze opowiadanie fantastyczne.

Poznamy laureatów konkursu. Fragment zwycięskiej pracy przeczyta znakomity olsztyński aktor, p. Maciej Mydlak.

24 lutego (środa)
Quiz językowy przygotowany przez ekipę Pogotowia Językowego UWM.

Podstępne i ciekawe pytania, które pozwolą sprawdzić, czy polszczyzna nie ma dla Państwa tajemnic.

25 lutego (czwartek)
Dyskusja na temat tego, co bohaterowie dzieł literatury polskiej mogliby robić podczas pandemii?

Poświęciliby się pracy u podstaw, pomagając służbie zdrowia, czy zagrzewaliby naród do solidarnego noszenia maseczek? Czy Stasia Bozowska prowadziłaby zajęcia na Teamsie, a Kordian zamieszczałby wiersze na Facebooku? Puśćmy wodze fantazji i zobaczmy dokąd nas poniesie.

26 lutego (piątek)
Prezentacja memów nawiązujących do literatury i języka stworzonych przez studentki i studentów olsztyńskiej polonistyki oraz innych zainteresowanych, którzy poczuli zew memotwórczy.

27 lutego (sobota)

Ogłoszenie wyników X edycji Konkursu Literackiego o Trzcinę Kortowa. Zamknięcie obchodów.

Oprócz oficjalnego programu organizatorzy codziennie planują też małe niespodzianki. "Zależy nam na tym, by w tym trudnym czasie wywołać uśmiech na Państwa twarzach, ale i skłonić do refleksji językowych oraz wspólnie kontemplować piękno literatury" - przekonują.

Wszystkie wydarzenia dostępne będą na profilu FB: Filologia Polska i Logopedia UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: