Aktualności
15.02.2021

V Ogólnopolski Konkurs na Najtrudniejszą Ligwołamkę i Skrętacz Języka

Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Towarzystwa Logopedycznego wraz z Katedrą Języka Polskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają do udziału w piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najtrudniejszą Ligwołamkę i Skrętacz Języka. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca.

Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz do studentów – przyszłych logopedów, aktorów, filologów, dziennikarzy, pedagogów, duchownych, a także wszystkich tych, którzy w przyszłości mają zamiar pracować słowem.

"Chcielibyśmy, aby młodzież z całej Polski wzięła udział w naszym konkursie i żeby popracowała nad estetyką słowa mówionego" - mówiła na antenie Radia UWM FM dr Magdalena Zaorska. Czym różni się skrętacz języka od linwołamki? "Różnica jest bardzo umowna. Lingwołamki to małe formy skomplikowane pod względem wymowy. Umówiliśmy się, że w skład takiej lingwołamki wchodzi maksymalnie 15 wyrazów. Natomiast skrętacz języka to już trochę bardziej obszerna forma, trudna pod względem wymowy. Może to być ciekawy wiersz, rymowanka, wyliczanka albo innego rodzaju łamaniec językowy. Jedna uwaga - minimum 50 wyrazów."

Tematyka tekstów może być dowolna. "To mogą być nawet lingwołamki niemające większego sensu, różnego rodzaju abstrakcje poetyckie. Ale też studentom i uczniom wychodzą bajki, opowieści, baśni wręcz z morałem czy humoreski." Zgłoszenia w tegorocznej edycji konkursu przyjmowane będą do 1 marca. Teksty należy nadsyłać na adres mailowy: skretacze2021@wp.pl. Laureatów poznamy 6 marca, czyli w Europejskim Dniu Logopedy.

Z dr Magdaleną Zaorską rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Regulamin i więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie Katedry Języka Polskiego UWM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: