Aktualności
09.02.2021

Ichtiologia i akwakultura - nowy kierunek studiów na UWM

Ichtiologia i akwakultura to jeden z nowych kierunków kształcenia, który ma pojawić się w ofercie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w roku akademickim 2021/2022. Realizowany będzie na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt. Szczegóły zdradziła nam Prodziekan ds. kształcenia prof. Magdalena Koziorowska-Gilun.

Kierunek ichtiologia i akwakultura dostępny będzie w ofercie kształcenia na studiach inżynierskich I stopnia na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt. Zastąpi rybactwo. "To kierunek o profilu akademickim, pozwalający zdobyć kompleksową wiedzę w zakresie obejmujacym prawne, ekonomiczne i ekologiczne aspekty gospodarowania żywymi zasobami wód śródlądowych. Absolwent zdobędzie również wiedzę dotyczącą zasad chowu, hodowli i użytkowania organizmów wodnych. Co za tym idzie - jest to związane z produkcją zdrowej i bezpiecznej żywności" - tłumaczy Prodziekan ds. kształcenia WBZ prof. Magdalena Koziorowska-Gilun. "W zależności od bloków programowych, które studenci będą mogli wybrać, ta wiedza będzie pogłębiona w zakresie ichtiologii stosowanej albo akwakultury."

Prace nad utworzeniem kierunku studiów poprzedziły szerokie konsultacje. "Zasięgnęliśmy informacji w Akademickim Ośrodku Akademickich Analiz Rynkowych. Wskazały one, że uczelnie wyższe wstrzymały nabory albo zlikwidowały kształcenie na kierunku rybactwo. Natomiast z danych, które uzyskaliśmy z Polskiego Towarzystwa Rybackiego wynika, że na polskim rynku brakuje specjalistów w tym zakresie. Istotne jest również to, że w Polsce istnieje konieczność zatrudniania wykwalifikowanych ichtiologów przez użytkowników rybackich. W skali naszego kraju mamy 3,5 tysiąca obwodów rybackich. A oddanie takiego obwodu do użytkowania, determinowane jest zatrudnieniem osoby, która posiada kwalifikacje i doświadczenie w zakresie rybactwa śródlądowego."

Absolwenci znajdą także zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych zajmujących się planowaniem i realizowaniem produkcji rybackiej, ale również w organach zajmujących się ochroną środowiska i bioróżnorodności. Będą mogli także koordynować pracę farm i łowisk specjalnych lub funkconować jako właściciele gospodarstwa rybackiego lub specjaliści w zakresie badawczej analityki laboratoryjnej.

Z prof. Magdaleną Koziorowską-Gilun spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Nowy kierunek został już zatwierdzony przez Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Teraz czeka na akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki. W rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 na studia przyjęte zostaną 24 osoby.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: