Aktualności
13.01.2021

Uniwersyteckie Pogotowie Językowe pomaga od ponad trzech lat

Eksperci z Katedry Języka Polskiego Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od trzech lat odpowiadają na pytania internautów dotyczące poprawności językowej. O działalności Uniwersyteckiego Pogotowia Językowego na Wydziale Humanistycznym opowiedziała nam prof. Mariola Wołk.

Pogotowie Językowe działa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od listopada 2017 roku.  Na pytania internautów dotyczące poprawności językowej odpowiadają: prof. Mariusz Rutkowski, prof. Alina Naruszewicz-Duchlińska, prof. Iza Matusiak-Kempa, prof. Mariola Wołk, dr Katarzyna Witkowska oraz dr Joanna Wołoszyn.

"Muszę powiedzieć, że gdyby nie zapał moich współpracowników i gotowość do wspólnego działania, to nie ruszylibyśmy z pewnością. Jestem więc wdzięczna osobom, które przystały na taki pomysł" - mówi pomysłodawczyni stworzenia Pogotowia Językowego na UWM prof. Mariola Wołk. "Mamy tygodniowe dyżury, kiedy jedna osoba jest odpowiedzialna za udzielanie porad. Ale oczywiście pomagamy sobie, musimy się konsultować. Na początku zainteresowanie było bardzo duże. Później się ustabilizowało. W ciągu tych trzech lat udzieliśmy około 300 porad."

Z prof. Mariolą Wołk rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Jeśli chcecie zadać pytanie językoznawcom z UWM, zajrzyjcie na stronę Pogotowia Językowego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: